Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Zázrak, že to někdo přežil“

Česko

Letecké neštěstí ve Španělsku - Letadlo sjelo při startu z dráhy a začalo hořet, mrtvých jsou desítky

Hořící letoun doslova uvěznil cestující. Množství zraněných, kteří utrpěli popáleniny, bylo v kritickém stavu

MADRID/PRAHA „Je to děs. Vypadá to, že celé letadlo lehne popelem.“ Tak popsali situaci na místě včerejšího leteckého neštěstí dva členové ochranky, kteří novinářům bránili dostat se do blízkosti hořícího stroje. „Strašné. Nikam vás nepustíme. Ani nezkoušejte se tam dostat. Připomíná to peklo, z letadla se valí plameny a oblaka dusivého kouře,“ citoval je španělský deník El País.

Záchranáři stáli před nelehkou situací. Letadlo bylo v jednom ohni a vysoké teploty jim znemožňovaly dostat se na palubu. Hasiči přivolali na pomoc vrtulníky, ale ani ty nedokázaly uhasit plameny. Půda v okolí ranveje byla navíc velmi vysušená, takže se oheň rychle šířil.

Na ranvej neustále přijížděly a odjížděly sanitky, které převážely zraněné do okolních nemocnic. Kvůli nehodě bylo mobilizováno 170 policistů, 70 hasičů a 230 záchranářů. Na místě bylo celkem 22 sanitek.

Poblíž místa neštěstí byl v tu dobu náhodou i španělský novinář Manuel Moreno, který se zrovna vracel domů. „Slyšeli jsme velkou ránu. Tak jsme zastavili a viděli jsme jen hustý dým,“ popsal pro BBC. Letadlo se podle něj rozpadlo na kusy, viděl, jak je celé v plamenech. Chvíli poté se kouř začal šířit nad celým městem.

Počet mrtvých se včera lišil. Podle nejkrizovějších scénářů nehodu přežilo jen 26 cestujících z více než 170. Navíc osm z nich bylo ve velmi kritickém stavu. Jak uvedl Moreno, i on viděl údajně asi 20 lidí, kteří se z trosek letadla dostali živí.

„Všichni cestující se přiotrávili oxidem uhelnatým,“ potvrdil španělskému deníku El Mundo jeden z lékařů, kteří na místě zasahovali. Utrpěli také těžké popáleniny. Několik se jich podle jeho slov podařilo zachránit. „Zbytek - všichni mrtví,“ konstatoval hořce.

Podle jednoho z přeživších pasažérů, kterého citovala americká CNN, došlo v letounu k explozi. Poté údajně začala zadní část stroje hořet.

Letadlo vzlétlo s plnými nádržemi vysoce hořlavého paliva (kerosinu), který se nepodařilo uhasit. „Zázrak, že to vůbec nějací lidé přežili,“ řekl deníku El Mundo jeden ze svědků nehody.

Příčinu neštěstí odhalí černá skříňka Letadlo společnosti Spanair bylo v provozu od roku 1993, původně v barvách jihokorejské aerolinky Korean Air. Odstartovat mělo už ve 13.05, a ve 13.00 dokonce skutečně odjelo směrem k ranveji, ale o půl hodiny později se z dosud nezjištěných příčin vrátilo.

Ke druhému startu se připravovalo zhruba ve 14.25, o 20 minut později (alespoň podle informací Spanair) už bylo v plamenech. Objevily se informace, že příčinou neštěstí byl požár jednoho z motorů. Španělské úřady to ale nepotvrdily. Vše odhalí nejspíš až černá skříňka, která už byla z letadla vyzvednuta.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!