Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zbourat Strahov? Ano, za pár let

Česko

PRAHA Zbourat strahovský stadion, symbol komunistických spartakiád, a lukrativní pozemky pod areálem rozprodat. Tak zní jeden z možných krizových scénářů, jak v budoucnu do tuzemského sportu napumpovat miliardy korun.

„Strahovský projekt je jednou z možností, jak financovat sport v Česku,“ připustil ve středu pro Hospodářské noviny předseda Českého svazu tělesné výchovy (ČSTV) Pavel Kořán.

Včera už vedení ČSTV své výroky mírnilo: „Je to pouze syrový ideový záměr. Chceme ukázat, že se snažíme hledat i jiné zdroje,“ říká Kořán. A jeho slova doplňuje generální sekretář svazu Jan Boháč. „Pokud to nebudeme my, tak jiný z vlastníků tuto otázku brzy otevře sám. Strahov se musí řešit, ale je to dlouhodobá záležitost,“ tvrdí Boháč.

Na ambiciózní plán, který počítá s auditem všech sportovišť, upozornily LN už v červenci. Ta nepotřebná se prodají, zbytek se převede na kraje a obce. Finanční injekcí pro sport má být také rozprodej ploch pod areály v dezolátním stavu, které záměr navrhuje zbořit.

Před takovým vývojem však už dopředu varují někteří politici. Je podle nich krátkozraké. „Český sport se vydává cestou bankrotu. Pokud by došlo k demolici strahovského stadionu a rozprodeji pozemků soukromým investorům, je více než jasné, že na tomto místě vzniknou spíše luxusní byty než veřejný prostor určený pro sportovní vyžití Pražanů,“ uvedl Jiří Šlégr, odborný mluvčí ČSSD pro oblast sportu.

Naproti tomu historik architektury Zdeněk Lukeš by proti demolici chátrajícího betonového kolosu nic nenamítal. „Stadion by se zbourat měl,“ myslí si Lukeš. Stavba, která je zapsaná na seznamu památek, prý dávno ztratila historický význam. „Je to monstrum, pozůstatek doby. Ochranu zaslouží jen malá cihlová část, která je z doby první republiky,“ popisuje Lukeš.

Na místě stadionu by podle něj nemělo vyrůst bydlení pro bohaté. „Pokud místo něj vznikne jen luxusní bydlení, je to promarněná příležitost. Měly by tam být spíše kombinace bydlení, studentských kolejí a sportovního vyžití. Taková je tradice,“ uzavírá Lukeš.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...