10. listopadu 2011 14:50, aktualizováno  22:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zbrojařská vendeta. Střelec mstil bratra

V areálu někdejší letecké továrny v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V areálu někdejší letecké továrny v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech. | foto: ČTK

KUNOVICE Za střelbou v areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích na Uherskohradišťsku stojí zřejmě msta bratra bývalého zbrojařského bosse Pavla Musely, který byl dříve předsedou představenstva firmy.

V areálu letecké továrny Aircraft Industries v Kunovicích kolem poledne střílel muž po lidech. Po útoku nalezla záchranná služba v areálu tři mrtvé muže, jedním z nich byl útočník, Karel Musela. Informaci potvrdil náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák.

Mrtvými jsou podle informací LN manažeři firmy. Policie pracuje s verzí, že střelec Karel Musela je zastřelil kvůli tomu, že si myslel, že právě oni dva stojí za záhadným pádem jeho bratra Pavla. Ten předtím ve firmě působil jako předseda představenstva.

Karel Musela.

Karel Musela.

Svědci uvedli, že právě probíhalo zasedání představenstva firmy, na které Musela vtrhl a jako rukojmí vzal čtyři členy představenstva: Pavla Vacha, Petra Veselého, Olega Meljuchova a Vladimira Kolotuškina. Přítomna byla také ředitelka firmy, která byla zraněna a podle zpravodajky LN ji záchranáři převezli do uherskohradištské nemocnice. Zhruba dvouhodinové drama vyvrcholilo střelbou, při níž dva manažeři - Pavel Vach a Petr Veselý - zemřeli, načež Musela spáchal sebevraždu.

ČTĚTE VÍCE:

Náměstek krajského ředitele policie Jaroslav Vaněk novinářům řekl, že úmrtí tří osob se nedalo zabránit. V době příjezdu zásahové jednotky podle něj pachatel, jenž použil krátkou střelnou zbraň, ještě žil.

Pavel Musela, kterého mstil bratr (foto: iDNES).

Pavel Musela. (foto: iDNES)

Podle státního zástupce Romana Kafky bude ve věci pravděpodobně vedeno trestní řízení pro zločin vraždy spáchaný na více osobách a pro zločin braní rukojmích také na více osobách. "Více se k tomu nehodí říci i s ohledem na oběti, pozůstalé, probíhající šetření a vyhodnocování případných dalších kroků podezřelého, o kterých ještě nevíme," řekl novinářům státní zástupce.

Pád z posedu?

V říjnu 2008 byl Pavel Musela, bratr střelce a zbrojařský magnát, nalezen v lese na Uherskohradišťsku s vážnými zraněními poté, co si vyrazil na lov s přítelem Lubošem Novotným. Ten byl obžalován z pokusu o vraždu, soud jej však loni v dubnu pro nedostatek důkazů obžaloby zprostil. Musela mohl být důležitým svědkem v kauze armádního nákupu pandurů, měl prý důkazy o miliardové korupci. Po pádu je však nesvéprávný a ztratil paměť.

Pavel Musela stál například za sporným nákupem obrněných transportérů Pandur pro českou armádu a byl také úzce napojen na expremiéra Stanislava Grosse. V minulosti byl také členem i předsedou představenstva Aircraft Industries.

Karel Musela - vášnivý malíř

Karel Musela se vyučil automechanikem, jeho vášní bylo od malička malování obrazů, intenzivně se mu začal věnovat až po příchodu do jihomoravských Kunovic. "...většina populace zde na Slovácku má k výtvarné činnosti mnohem blíže než kdekoliv jinde. Zdejší lidé milují květiny a přírodu, jako by si více vážili krásy a života, který toto všechno nabízí a je presvědšený, že toto vnímání zajímavých a krásných věcí je činí duševně mnohem bohatšími," napsal.

Jeden z Muselových obrazů

Jeden z Muselových obrazů "Lodě v noci".

Jeden z Muselových obrazů

Jeden z Muselových obrazů "Pampeliška".


mchMarkéta Chaloupská, Ludmila Hamplová, mevMartin Nevyhoštěný

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.