Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN

Diskuse k článku

Zbytečné státní firmy by měla vláda prodat. Za některými podniky leží velké příběhy

Kdo by se vydal do Peček poblíž Prahy hledat honosně znějící Výzkumný ústav krmivářského průmyslu a služeb, byl by zklamaný. Na uvedené adrese je jen opršalá bytovka, přestože fakticky neexistující ústav je dál veden jako podnik ministerstva zemědělství. Takových reliktů jsou v majetku státu desítky a představují jeden z důvodů, proč teď resorty pořádně zkontrolují, jak si stojí jejich podnikání a jestli se nevyplatí s některým přestat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S. Trolljegeren 16.2.2020 13:43

Děkuji za potvrzení mého názoru.

Snad to pochopí také pan Hanker.

I. Mertl 16.2.2020 10:09

Roztomilá diskuze polepšených komunistů. Vedle rozumu i ta čeština pláče! Snem místních takyekonomů je státní kapitalismus po vzoru Velké Číny. Hurá! Jakoby bychom neměli dost zkušeností z doby dávno/nedávno minulé. A pokud vám, ekonomové, vadí odliv kapitálu vlastníkům v devadesátkách privatizovaných firem, proč jste si je tehdy nekoupili sami - mohli jsme zažít více chmurných osudů plzeňských škodovek či kladenských poldovek. Ale nic není ztraceno, stačí nakupovat akcie těch cizích vlastníků. Do toho, nebude škodní. Pak můžete taky plédovat pro to, aby se vaše dividendy reinvestovaly do českých firem.

P. Novák 16.2.2020 9:43

V ČR opravdu chybí státní komerční banka, která by podporovala a možná i inicializovala projekty infrastruktury a rozvoje klíčových odvětví českého průmyslu.

Zamezil by se tím odliv kapitálu do zahraničí. Podpořil by se tím rozvoj stabilního penzijního systému, který by nebyl tolik závislý na státním rozpočtu a počtu obyvatel v pracovním procesu.

V. Gryc 16.2.2020 8:52

V pořádku. Party z Kypru a Kajman si vyperou prachy.

J. Koutský 16.2.2020 9:19

Spíša Agrofert ! ;-D

L. Hanker 16.2.2020 10:14

Přesně tak, o nič jiného nejde. A Bureš se tváří, že se nic neděje ...

P. Novák 16.2.2020 8:38

Základem je držet síť výzkumáků, univerzit a průmyslové špionáže a výsledky předávat českým podnikatelům a podporovat vzájemnou spolupráci.

Také zavést podporu spolupráce originálních českých firem.

Jen tak se dá uspět v konkurenci.

J. První 16.2.2020 8:42

ale copak, Čínský model??

P. Novák 16.2.2020 8:49

Nebo japonský?

USA takto fungují přes soukromé univerzity, granty pro cizí vědce, kteří něco dokázali, přes mezinárodní spolupráci s cizími univerzitami a s cizími výzkumnými ústavy.

J. První 16.2.2020 8:37

všechny fabriky co se prodali, tak veškerý zisk šel do zahraničí, naši potentní politici nebyli dodnes ani schopní vymyslet zákon o investicích (třeba povinnost 20% zisku znovu v zemi proinvestovat).. MAKEJ čecháčku, když budeš pilný, třeba dostaneš 13 plat. 13.té lejno je furt lejnoV

J. Langweil 16.2.2020 8:27

Po 89 se BOHUŽEL vylilo i dítě z vaničky jak se říká a zničily podniky ,které by i dnes prosperovali. Dnes je in psát VYROBENO V ČESKU.... tak jste neměli české hospodářství likvidovat joudové jen proto ,že to bylo za vlády KSČ. :-P

J. Jirka 16.2.2020 12:42

Jmenujte jeden jediný podnik, který by podle vaší představy v současné světové konkurenci prosperoval a který byl přesto zničen.

J. První 16.2.2020 8:19

jak rozprodat! abychom byli ještě větší žebráci? už i v číně mají vyšší mzdy!!!

A. Hrbek 16.2.2020 8:19

Na tuto záležitost může být několik pohledů.

Stát by měl být 100% vlastníkem ve strategických oborech. Z tohoto hlediska bylo např. ustavení ČEZu nebo rozparcelování železnic významnou chybou.

Stát by měl mít podniky ke zvýšení konkurence na trhu, jako je například Budvar, nebo Státní lesy neboť tím zeslabuje kartel nebo monopol soukromých podniků, zejména v zahraničním vlastnictví a získává prostředky pro státní rozpočet. Zatím naprosto chybí státem vlastněná komerční banka.

Důležité přitom je, aby státní podniky byly plně funkční a nebyly závislé na nákupu podstatných služeb jiných podniků a nejrůznějších soutěžích. Tak například Státní lesy by samostatně měly zajišťovat podstatnou část činností počínaje přípravou půdy, sázením přes pěstování, kácení, zpracování dřevní hmoty až po prodej. Bezpečně to fungovalo za první republiky.

Stát by měl mít i "sociální" podniky, sloužící ke snížení nezaměstnanosti nebo ke zvýšení zaměstnanosti sociálně slabších občanů. Jak ukazuje současnost, je to zla

A. Hrbek 16.2.2020 8:42

je to zlatý důl pro "podnikatele".

Důležité je i státní vlastnictví bytů, zejména pro státní zaměstnance, potřebné pro zajištění určitých služeb. Státní byty by pomohly snižovat tlak na zvyšování nájemného.

Rozhodující ale je, že nevěřím na to, že to současná vláda neumětelů myslí skutečně poctivě. Pro by by měl každý případ důsledně kontrolován. Smutný zkušeností je již skutečně dost.

A. Hrbek 16.2.2020 8:45

Sorry: A ze všeho nejdůležitější je vznik státní komerční banky, která by měla pozitivní vliv na finanční trh a která by vytvořený miliardový zisk neodváděla do zahraničí.

P. Selinger 16.2.2020 7:46

A nebo už neví, kde vzít peníze na rozhazovačný způsob vládnutí ?

V. Hájková 16.2.2020 8:25

Naprosto přesně jste pochopil- nač bylo to ""košaté"" vysvětlování min. financí! Je neuvěřitelné- kam nás vláda Babiše - Bureše dovedla! Za 6 let- on sám zdvojnásobil v době konjunktury svuj majetek - ale státní kasa je prázdná- a nejen to přesto, že je HDP - stále ještě mírně přes 2% je inflace nejvyšší minimálně za posledních 18 let.

K. Charalambidis 16.2.2020 7:40

co bylo k něčemu již dávno kořala s klausem rozprodali v naprosté většině např. agrofert v hodnotě 360 mil dostal udavač za 2,5 ,část čezu či budvar zatím odolávají ......zatím

P. Novák 16.2.2020 8:29

Mě spíše vadí prodej klíčových rafinerií v Kralupech a Litvínově Polákům. Nebo nevýhodný pronájem vodárenské infrastruktury VEOLII a podobným zahraničním firmám místo provozování pod domácí správou.

P. Pruner 16.2.2020 7:36

Je to samozřejmě rozsáhlé téma. Také jsem zastáncem klasického kapitalismu. Ale pokud státní firma je státem skutečně ovládaná a dobře funguje, tak by se neměla prodávat. Období, kdy vítězila hloupost či soukromé zájmy nad zájmem veřejným a privatizovaly se výnosné firmy by se nemělo opakovat. Města se zbavovala podílů ve firmách spravujících vodu, privatizovala se krematoria, transfuzní stanice a další místní monopoly, které s dobrým manažerem by byly ziskové.

P. Novák 16.2.2020 8:32

Monopol z principu nemůže být neziskový, pokud je služba co poskytuje potřebná.

P. Novák 16.2.2020 6:05

Tomuto postupu se nedá nic vytknout.

Na rozdíl od dřívějších ideologicky zaslepených privatizátorů tento přístup dává smysl.


Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...