Sobota 23. ledna 2021svátek má Zdeněk 4 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Kolik stát platí za kanceláře úředníků? Zbytečný luxus stojí 400 milionů za rok

Průměrná kancelář jednoho státního zaměstnance přijde na 28 449 korun. Kdyby byla menší a za průměrný nájem, byla by o desetinu levnější. Aby v současnosti měla armáda 137 tisíc úředníků kde pracovat, zaplatí stát 3,9 miliardy korun.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Peroutka 23.5.2016 12:30

Amerikánec Dientsbier včera probrečel většinu pořadu u Moravce jak je třeba navyšovat počet úředníků na pracáku a zvyšovat jim platy a pak teprve se tyto služby zkvalitní.

P. Ritter 23.5.2016 18:11

Máte dojem, že neměl pravdu?

P. Ritter 23.5.2016 11:34

Základní problém je v tom, že ve správě nemovitostí ve státním majetku existuje naprostý chaos a nepořádek.

Donedávna bylo naprosto obvyklé, že nějaká organizace, sídlící v nějaké budově prohlásila, že tu budovu už nepotřebuje a že má na budovu kupce. Týkalo se to především škol, ale i státních úřadů. Za státní majetek je odpovědné ministerstvo financí, které se vůbec nenamáhalo zjistit, jestli takovou budovu nepotřebuje nebo v dohledné době nebude potřebovat jiná škola nbo jiné zařízení ve správě státu nebo samosprávy a bez rozmyslu ji ministerstvo poměrně lacino prodalo, protože tím jednak získalo peníze a hlavně se zbavilo starostí o tu budovu.

Ovšem brzo se zjistilo, že nějaká státní instituce by přece jenom tu budovu mohla potřebovat a proto stát odkoupil tu budovu zpět za minimálně trojnásobek prodejní ceny. Kupec neudělal vůbec nic a bratem získal od státu řádově desítky milionů korun.

P. Ritter 23.5.2016 11:41

Copak bylo tak složité, aby když nějaká instituce prohlásí, že nějakou budovu už nepotřebuje, aby ministerstvo aspoň obeslalo ostatní instituce v okolí, jestli nemají o tu budovu zájem?

Trochu jiný, ovšem podobný případ byl "zpětný odkup" provozní budovy Národního divadla - nejprve ji stát omylem vydal řádu Voršilek, které na ni ovšem neměly žádný logický nárok. Voršilky ji obratem prodaly za 20 milionů firmě Themos , ta se dostala do insolvence a nabídla budovu do dražby a v dražbě ji Národní divadlo koupilo za více než 290 milionů!!!! Pikantní je, že Národní divadlo sice má budovu zpět za tu nehoráznou cenu, ale nepatří jí pozemek pod budovou a je tak zaděláno na další problémy a hlavně finanční výdaje.

P. Ritter 23.5.2016 11:41

http://praha.idnes.cz/narodni-divadlo-vydrazilo-provozni-budovu-themos-fwp-/praha-zpravy.aspx?c=A160512_145350_praha-zpravy_rsr

K. Holub 23.5.2016 11:23

... prostě estét buzna Junek, ouřadové budou za 158 000 hrubého úřadovat někde pod mostem ... vocas :-)

K. Holub 23.5.2016 11:23

oprava :-) 15 000 :-)

I. Veselý 23.5.2016 10:36

No a kdyby se ta "armáda úředníků" zredukovala třeba na polovinu tak by se úspory navýšily nejen o náklady na kanceláře ale i o jejich mzdy. Dnešní vláda jde však protichůdným směrem.

P. Ritter 23.5.2016 11:15

Když se za Langera zrušila Finanční policie a později za Kalouska počet pracovníků kontroly vyplácení sociálních dávek ministerstva sociálních věcí a omezil počet pracovníků ČOI a pravomoce NKÚ, tak neúměrně vzrostl počet neoprávněně vyplácených sociálních dávek a podvody a předražování při zadávání státních zakázek. tehdy se stalo pravidlem, že i sebemenší regionální firmičky měly "centrálu" v Praze, protože kontrolních pracovníků je zvláště v Praze tak málo, že taková firma může přijít na řadu při kontrole až za řádově stovky let. Sociální pracovnice mají na starosti minimálně 300 "klientů", tedy především pobíračů sociálních dávek a v podstatě je nemožné, aby mohly účinně kontrolovat, jestli některý z nich nepobírá dávky a "sociální výpomoc" neoprávněně.

Na takové "mandatorní výdaje" a na státní zakázky jde zdaleka nejvíc výdajů státu a jedná se o stovky miliard, tak by měla být účinnější kontrola oprávněnosti vydávání těchto peněz a to se snížením počtu kontrolorů nedosáhne.

J. Kopis 23.5.2016 12:24

Nejvtipnější na tom je, že se snížením počtu státních zaměstnanců neušetřila ani koruna, neboť za několik vyhozených zaměstnanců, kteří alespoň něco dělali nebo své profesi rozuměli, byl dosazen jeden všehoschopný, jinak neschopný stranický pseudomanažer, kterému se plat poskládal z "ušetřených" finančních prostředků. Návdavkem byl vyfutrováván vysokými odměnami, o které se samozřejmě musel se stranou dělit a to vše až do pozic vedoucích oddělení. Jak vypadala státní správa ke konci vlády "rozpočtové odpovědnosti" darmo mluvit. Něco jako současný stav v nemocnicích. Úřad pro zastupování stávu ve věcech majetkových je něco podobného, neumí si dlouhodobě poradit s jednou budovou, kterou nelegálně obsadili squatteři a porušuje tak právo, natožpak s dalším majetkem státu :o).

I. Pokorný 23.5.2016 10:22

úředníci jsou taky lidi, jejich mzdy a podmínky jsou na chvostu

P. Zeman 23.5.2016 12:52

To nepochybně :-D. A co tak třeba vyzkoušet výrobní sféru ;-)


Poslali jste životopis a marně čekáte na reakci. Proč jiným odpovědí, ale vám ne

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak žádají o práci bílé límečky a jak ty modré? Na koho nasazují personalisté robota? A proč se zájemcům o práci z...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Jak bude za času Vodnáře? Býci se dočkají lásky, dařit se bude Pannám

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vládu na nebi si jednotlivá znamení zvěrokruhu předávají podle toho, jak do nich vstupuje Slunce, což bývá vždy kolem...