Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Konflikt v ÚSTRu se zbytečně vyostřil, říká kandidát na ředitele Portmann

Česko

  8:00
PRAHA - "Je to zbytečný konflikt, za který ale mohou obě strany," říká o vystoupení Ústavu pro studium totalitní režimů (ÚSTR) z Platformy evropské paměti a svědomí Adrian Portmann von Arburg, bývalý předseda vědecké rady ústavu a kandidát na ředitele. V rozhovoru pro Lidovky.cz tvrdí, že výtky ze strany platformy nedávají smysl.

Adrian Portmann von Arburg. foto: MAFRA - Anna Vavríková

Platforma, kterou ústav spoluzakládal, mu pozastavila v lednu členství kvůli tomu, že v něm pracují bývalí komunisté. Podle otevřeného dopisu ředitelky ÚSTR Pavly Foglové však ústav trvá na tom, že platforma nepostupovala v souladu s vlastními stanovami a rozhodnutí o pozastavení členství je neplatné. Někteří členové vědecké rady byli kdysi členy KSČ, ale nejsou zaměstnanci ústavu.

V ÚSTR nyní pokračuje konkurz na místo ředitele, uchází se o něj pět kandidátů. Jeho výsledek má hlavní rada oznámit do 30. dubna. Foglová vede ÚSTR do doby, než bude letos v soutěži vybrán nový ředitel.

ČTĚTE K TÉMATU

"Měl jsem své elegantní řešení konfliktu, ale paní Foglová ho odmítla," komentuje situaci v ÚSTR v rozhovoru pro Lidovky.cz jeden z kandidátů na ředitele Adrian Portmann von Arburg.

Jste jedním z kandidátů na post ředitele ÚSTR, donedávna jste byl předsedou vědecké rady ústavu. Jak nyní vnímáte to, že ústav vystoupil z platformy evropské paměti a svědomí?
Velmi toho lituji a myslím, že je to zbytečný vývoj, za který ale zodpovídají obě strany. Já jsem byl u toho blízko jako předseda vědecké rady a myslím si, že ta výtka, že ústav zaměstnává bývalé funkcionáře komunistické strany, nemá hlavu ani patu. Já jsem s konkrétními lidmi, kterých se to týkalo, osobně mluvil, a všem z těch bývalých komunistům věřím, že nebyli placenými funkcionáři. Kdyby byli, už by se to dávno zjistilo, o tom jsem přesvědčen. Na druhou stranu nejsem úplně šťastný z toho, jak vedení ústavu s tou radikálností ze strany platformy naložilo, přijde mi, že se s tím vystoupením mělo posečkat minimálně do doby, než bude zvolen nový ředitel ústavu. Jsem ale přesvědčen, že pokud bude zvolena osoba, která má důvěru členských organizací platformy, obnovení členství nebude problém.

Proč je zde tedy takový konflikt, když o spolupráci pěti členů vědecké rady s KSČ nejsou důkazy?
Platforma nepředložila žádné důkazy, vyslovila jenom podezření a požádala ústav o odpověď, jestli zaměstnává takové lidi. Ústav odpověděl, jak asi víte, že se jedná o soukromý údaj a že není v souladu se zákony ČR někoho se ptát, zda byl v minulosti členem KSČ.

ČTĚTE VÍCE

K odchodu ÚSTR z platformy se pro Lidovky.cz vyjádřil i Zdeněk Hazdra, další kandidát na ředitele ústavu:

"Je mi líto, že situace dospěla až tak daleko, ale je to výsledek účelové snahy některých představitelů platformy, která se projevila vlastně hned po nástupu nové ředitelky ÚSTR Foglové. Platformě zkrátka od začátku šlo o diskreditaci současného vedení ústavu. To, že Platforma pozastavila ústavu členství, bylo zcela neopodstatněné, navíc v rozporu se samotnými stanovami platformy.

Rovněž bylo zcela nepravdivé šíření informací o tom, jak ústav zaměstnává bývalé komunisty. To je vyložená nepravda, nikoho takového ústav vědomě nezaměstnává. V médiích se donekonečna omílá pětice bývalých komunistů ve Vědecké radě (což je poradní orgán ředitelky, jehož členové nejsou zaměstnanci ústavu). Snad stokrát jsme k tomu dávali vyjádření, ale je to pořád marné.

Musím také odmítnout názory, že by ústavu hrozila mezinárodní izolace. Pravdou je přesný opak! Ústav je členem jiné multilaterální iniciativy „European Network Official Authorities in Charge of the Secret-Police Files“ a nadále rozvíjí spolupráci se zahraničními institucemi, jako je Institut Ludwiga Boltzmanna v Rakousku, UPN na Slovensku a dalšími partnery v Evropě i v USA."

Zdeněk Hazdra

Na to ale platforma odpověděla, že právě zkoumání osobní historie členů KSČ by mělo být předmětem bádání ÚSTR a podobných institucí. Neměl přece jenom ÚSTR ustoupit a informace poskytnout?
To byl i můj názor. Před Vánoci jsem jako předseda vědecké rady sdělil ředitelce ústavu, že se neformálně ptám inkriminovaných bývalých členů KSČ, jestli byli placenými funkcionáři, a dokonce jsem měl už napsaný dopis, kde sděluji paní ředitelce, že mi nikdo nedal kladnou odpověď. To znamená, že nikdo nepotvrdil, že byl placeným funkcionářem. Paní ředitelka ale nestála o to, aby se ten můj dopis použil a poslal platformě. Myslím si, že by toto bylo velmi elegantní řešení celé situace. Dokonce jsem měl neformální potvrzení od výkonné ředitelky platformy, že by takový krok akceptovala. Považuji to za oboustranně vyhrocený konflikt a je to ke škodě věci, protože výsledky činnosti platformy, do které byl zapojen i ústav, byly velmi pěkné.

Dokumenty (ilustrační foto)

Kandidujete na post ředitele ÚSTR, jak se v případě Vašeho zvolení zasadíte o to, aby ústav co nejrychleji vstoupil do platformy zpátky?
Musím připomenout, že ředitel podle dikce zákona není v této věci autonomní. Ředitel je povinen tuto věc důkladně probírat se členy rady, protože rada je nejvyšší orgán. Nemůžu vám tedy zaručit, že kdybych byl zvolen, tak se ústav ihned vrátí do platformy. Musím nejdříve přesvědčovat členy rady, ale věřím, že by se mi to podařilo.

Platforma v dopise, kde žádala vysvětlení ohledně komunistů v ÚSTR, také kritizovala to, že současná ředitelka ústavu Pavla Foglová měla nejasnosti co se týče jejího podnikání v letech 1994-2000.
K tomu se vůbec nemohu vyjádřit. Do toho naprosto nevidím, platí pro mě princip in dubio pro reo. Když nedošlo k právoplatnému odsouzení ani k soudnímu projednávání, tak tím pádem opravdu nemůžeme někoho obžalovat nebo považovat za vinného.

Proč se k tomuto ÚSTR nevyjádřil, když to byl jeden ze dvou bodů, které se platformě nelíbily? Zůstalo to nyní jaksi zamlčeno.
O tom opravdu nic nevím, ve věci jsem se naprosto neangažoval, je mi líto.