Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 13 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman rakovinu neměl, máme posudek, uzavřela policie. Brněnského radního však neobvinila

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: Ladislav Němec, MAFRA

BRNO/PRAHA Policie nevznesla obvinění proti bývalému brněnskému radnímu Svatopluku Bartíkovi, který nařkl prezidenta Miloše Zemana, že trpí rakovinou v terminální fázi. Kriminalisté ho prověřovali pro podezření ze dvou trestných činů. Jak zjistily Lidovky.cz, případ nakonec odložili. Neobvinili ho, přestože doložená zdravotnická dokumentace prokázala, že prezident smrtelnou chorobou netrpěl.

„Bylo vydáno usnesení o odložení věci. Policejní orgán dospěl k závěru, že ve věci nejde o podezření z trestného činu, a není na místě věc vyřídit jinak,“ potvrdil serveru Lidovky.cz žalobce z Městského státního zastupitelství v Brně Arne Nekula, který práci policie dozoroval. Kriminalisté případ uzavřeli tento týden.

Hradu je takový rezultát proti mysli. „Proti usnesení podáváme stížnost,“ sdělil serveru Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Kauza tak ještě není s konečnou platností završena.  „Vánoční dárek pro mě je venku. Jelikož mému advokátovi rozhodnutí dosud nedorazilo, nebudu to komentovat,“ reagoval pak na sociální síti Facebook Bartík.

Někdejší radní za hnutí Žít Brno otřásl veřejnou debatou loni v listopadu. V době zvolna rozbíhající se prezidentské kampaně na svém facebookovém účtu napsal, že prezident Zeman umírá. „Má rakovinu, metastáze na více místech, svoji diagnozu zná už cca 3 týdny, léčbu odmítl, prognóza 3 - 7 měsíců,“ uvedl tehdy komunální politik.

Prezidentská kancelář se ihned obrátila na policii. Ta oznámení vyhodnotila jako důvodné, Bartíka začala prověřovat pro podezření z pomluvy a poškození cizích práv. Uplynulou středu ale kauzu odložila s tím, že radního nelze stíhat. „Pokud jde o pomluvu, dospělo se k tomu, že absentuje subjektivní stránka trestného činu v podobě zákonem požadovaného úmyslu, ve smyslu zlého úmyslu,“ vysvětlil žalobce Nekula.

‚Bylo vyvráceno, co podezřelý tvrdil‘

V linii poškození cizích práv došla policie k obdobnému závěru, byť z jiného důvodu. „Nebyla naplněna ani objektivní stránka věci, pokud jde o škodlivý následek, jako by byla závažná újma. Došlo ke znovuzvolení poškozeného a žádné jiné následky nebyly,“ poznamenal státní zástupce.

Český prezident Miloš Zeman hovoří s novináři před svým vystoupením na...
Prezident Miloš Zeman se setkal 8. listopadu v rámci návštěvy Olomouckého kraje...

Pro server Lidovky.cz současně potvrdil, že součástí prověřování byl i zdravotní stav prezidenta republiky. A to minimálně pro okamžik, kdy Bartík vypustil své tvrzení. „Byla vyžádána zdravotnická dokumentace, dokonce byl ve věci zpracován i znalecký posudek,“ řekl Nekula.

„V objektivní rovině z toho, co bylo k dispozici, bylo vyvráceno, co prověřovaná osoba tvrdila,“ uvedl státní zástupce. „Byť se jedná o rekonstrukční posudek ke zpětnému datu, což je obtížnější, než když to zjišťujete k aktuálnímu datu,“ dodal. Podle žalobce kriminalisté usnesení o odložení zakončili douškou, že taková věc patří primárně do civilního řízení.

07.listopadu 2017 v 15:53, příspěvek archivován: 20.prosince 2018 v 12:20

Jsou to odporné lži a ten, kdo je šíří, je lidský odpad. Na S. Bartíka bude podána žaloba a trestní oznámení. https://t.co/l2R3U2dUYt

Případ už se však po občanské linii rozběhl. Právní zástupce prezidentské kanceláře Marek Nespala podal souběžně s trestním oznámením i žalobu na ochranu osobnosti. Hlava státu v ní žádá omluvu a pět milionů korun. „Ten člověk je svině, tohle se prostě nedělá,“ okomentoval Zeman nařčení od radního. Civilní řízení soud letos v červnu na žádost Hradu přerušil do doby, než se uzavře trestní část příběhu.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...