Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Právnické fakultě v Plzni hrozí omezení akreditace, špatně nastavila přijímačky

Děkan plzeňské právnické fakulty Stanislav Balík na archivním snímku z roku 2020 foto: MAFRA

Národní akreditační úřad (NAÚ) zahájil řízení k omezení akreditace na Právnické fakultě Západočeské univerzity v Plzni. Rozhodl tak na základě kontroly, která konstatovala závažné nedostatky týkající programu celoživotního vzdělávání programu Právo a právní věda.
  16:56aktualizováno  17:42

Na Twitteru o tom informovala Česká televize. Informace potvrdil zástupce akreditačního úřadu Jiří Smrčka. Úřad podle něj zjistil nedostatky v nastavení přijímacích zkoušek. Škola může omezení akreditace zabránit nápravou chyb, dodal.

O zahájení správního řízení podle Smrčky rozhodla rada akreditačního úřadu na svém dubnovém zasedání.

„Důvody pro zahájení řízení se týkají nastavení přijímacího řízení, které podle názoru akreditačního úřadu není v souladu s podmínkou rovného přístupu, rovného zacházení, protože jsou bonifikováni absolventi programu celoživotního vzdělávání, který uskutečňuje Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni,“ vysvětlil Smrčka.

Děkan Právnické fakulty ZČU Stanislav Balík uvedl, že se výtky týkají oboru celoživotního vzdělávání, takzvaného nultého ročníku. Ten je podle něj určený zájemcům, kteří si chtějí vyzkoušet na jeden rok studia práv.

„Pokud chtějí dál studovat řádně, musejí udělat přijímací zkoušky. Může jim být započtena bonifikace za to, že řádně studovali v nultém ročníku. Tento model je běžný na dalších českých právnických fakultách,“ uvedl děkan právnické fakulty Stanislav Balík.

Podle akreditačního úřadu vede bonifikace absolventů programu celoživotního vzdělávání u přijímacích zkoušek na právnické fakultě k přijímání studentů, kteří by jinak u zkoušek zřejmě neuspěli.

„Z důvodu omezeného počtu přijímaných uchazečů dochází k tomu, že jsou takoví uchazeči přijímáni ke studiu na úkor uchazečů, kteří v přijímací zkoušce dosáhli lepších výsledků,“ uvedla rada ve svém zápisu. V některých případech fakulta navíc zvýhodnila i uchazeče, kteří program celoživotního vzdělávání ve stanovené lhůtě ani nedokončili, zjistil úřad.

Spor mezi univerzitou a fakultou

Děkan Stanislav Balík uvedl, že jejich model byl řádně akreditován a běží už několik roků bez výhrad.

„Byli jsme předmětem kontroly Národního akreditačního úřadu. Výsledkem byl protokol, na základě kterého jsme mohli podat námitky. My jsme je zapracovali, projednali jsme je s prorektorkou pro studijní záležitosti a byly předloženy rektorovi k podpisu. On je odmítl podepsat. Jedním z důvodu, proč bylo zahájeno správní řízení bylo to, že námitky nebyly podány ve lhůtě. Zásadní chybou bylo to, že univerzita, která je účastníkem řízení, nepodala námitky, přestože je fakulta připravila s věcnými argumenty,“ shrnul děkan Právnické fakulty ZČU Stanislav Balík.

Západočeská univerzita je přesvědčena, že jakákoliv zjištění NAÚ je potřeba brát velmi vážně. „Odvolání připravené Fakultou právnickou však bohužel neobsahovalo natolik jasné a relevantní argumenty, za které by se rektor Miroslav Holeček mohl postavit. Požádal proto děkana Fakulty právnické o jasnější zdůvodnění. Ten však trval na původním znění, a to bohužel již v čase, kdy končila lhůta pro odeslání námitek na NAÚ,“ uvedla mluvčí Západočeské univerzity Šárka Stará.

Děkan Stanislav Balík řekl, že když nebude správní řízení skončené před plánovaným zahájením nového nultého ročníku, s největší pravděpodobností by jej letos v Plzni vůbec neotevřeli. Nultý ročník navštěvuje každý rok dvacet až třicet studentů, dosud platili 30 tisíc korun, letos se má cena zvýšit na 40 tisíc korun. Peníze jsou na zaplacení učitelů, kteří se jim věnují.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...

Mohlo by vás zajímat