Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Zdaníme vám bůček a sladkosti

Česko

PARADOXY

Platit speciální daň z cukru a tučného masa či mléka? Ještě před pár lety se to zdálo neuvěřitelné a absurdní. Teď je to tady. Speciální daně na sladké a tučné potraviny vidí spousta evropských politiků jako vítaný zdroj státních příjmů. Minulý týden představila takový návrh ve svém volebním programu Strana zelených. Je to sice jen okrajová a navíc ostatními politiky momentálně naprosto ignorovaná strana, ale je jen otázkou času, kdy se toho chytí i větší partaje.

Oficiálním zdůvodněním nové daně je to, že Češi a Moravané trpí nadváhou a je s tím třeba něco udělat. Podle údajů OECD obyvatelé České republiky neustále přibývají na váze. Více než polovina Čechů a Moravanů, včetně autora těchto řádků, má nadváhu. To s sebou nese zvýšené riziko různých nemocí a tím také vyšší náklady na zdravotnictví. „Proto je třeba omezit spotřebu rafinovaných cukrů a tuků,“ tvrdí Miroslav Zámečník, který pro zelené novou daň navrhl. Jednoduše by zdanil obsah cukru a tuku v potravinách.

Daně jsou řešením, ke kterému podle Zámečníka „brzy přijde celá Evropa“. Zámečník, milovník zvířat a neúspěšný kandidát na ředitele pražské zoo, který pracoval také na programu ODS, se přitom ohání tím, že někde už takové daně fungují. Například Dánsko zavedlo podobnou daň loni. A od Nového roku navíc zvýšilo daň například ze zmrzliny, čokolády nebo sladkých limonád. Momentálně připravuje daň na sýry, máslo, margaríny a olej. Rumunsko zase zavádí daň z bramborových lupínků a sladkostí. Slazené nápoje daní i americký stát New York.

Dokazuje to sice, že taková daň se dá lidem uložit, ale nic to neříká o tom, jestli kvůli ní lidé skutečně zhubnou. Obezitu totiž zdaleka nezpůsobuje jen přejídání. Kromě konzumace nezdravých potravin k ní přispívá třeba stres a nedostatek pohybu. Taky se raději po dopsání článku pěkně nacpu i když vím, že bych měl raději vyrazit do tělocvičny. Další příčinou obezity je snadná dostupnost jídla bez složité přípravy – různé polotovary, ledničky amikrovlnky. Právě to bylo podle ekonomů Davida Cutlera, Edwarda Glaesera a Jesse Shapiroa hlavním důvodem ztloustnutí americké populace. I zdravé jídlo, konzumované v nadměrném množství, je škodlivé. Přitom daň z tuků a cukrů nikoho nepřinutí vyhodit z bytu ledničku a mikrovlnku, jít do tělocvičny nebo si najít klidnější práci. Nehledě na to, že konzumace jídla se dá v některých případech snadno nahradit kouřením nebo pitím alkoholu často s ještě horšími zdravotními následky.

Navíc i když pomineme všechny tyto problémy, pokud by daň skutečně měla fungovat jako odstrašující prostředek, musí být dost vysoká. Upřímně, když bude porce prorostlé krkovičky dražší o korunu nebo dvě, rozhodně si místo ní nedám ani v hospodě kopec zeleniny. Jenže tady je další problém. Zámečník sám přiznává, že pokud by daň byla moc vysoká, záhy by docházelo k pašování – třeba jogurtů z Německa nebo slaniny z Polska. Češi by tak mohli pěkně navázat na své tradice pašování potravin do Německa v uplynulých dvou stoletích. Jen by se tentokráte tok zboží obrátil. Navíc v jednotné Evropské unii by se nedalo tomuto pašování téměř zabránit. Spousta lidí by se místo produktivní činnosti věnovala převážení pytlů cukru a kil vepřového přes hranice. No, aspoň by se tak zvýšila „zaměstnanost“.

Kdybychom skutečně chtěli snížit nadváhu prostřednictvím daní, existuje lepší řešení. Zvednout pro obézní patřičně povinné zdravotní pojištění, což je vlastně zdravotní daň. Platili by pak jen ti skutečně tlustí a ne každý, kdo si jednou za čas koupí bonbon. Ostatně, soukromé pojišťovny se ptají na váhu svých klientů už teď. Navíc při zvýšení zdravotní daně dejme tomu o tisícovku bych byl i já ochoten vyrazit do tělocvičny či držet svoji ledničku poloprázdnou. Jenže to je podle Zámečníka administrativně náročné. Určitě je. Jednoduší je přece vždycky zdanit všechny a „v jejich zájmu“ z nich vymačkat peníze do státní kasy.

O autorovi| Marek Hudema, redaktor LN

Autor: