Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Zdařilé kopie z Číny. Falešné dálniční známky zradil pravopis

Česko

  6:00
PRAHA - Na českém trhu se objevily věrohodné padělky dálničních známek, které s největší pravděpodobností pocházejí z Číny. Falzifikáty mají dokonce funkční i holografickou ochranu. Dojely však na gramatické chyby a jiný druh písma.

Falešná a originální dálniční známka pro rok 2015 týkající se vozidel do 3,5 tun. foto: Lidovky.cz

Přibližně za 900 až 1200 korun se začaly v Česku prodávat velmi povedené padělky dálničních známek pro rok 2015. Týkají se osobních automobilů do 3,5 tuny. Kopie mají dokonce i holografickou ochranu, která se prý při kontrole „chová standardně“.

ČTĚTE TAKÉ:

První díl známek s označením A, který se umisťuje na přední sklo vozu, je po nalepení dokonce téměř nerozeznatelný od originálu. „Je velmi těžké takový padělek odhalit a pokud je přední sklo třeba nějak zašpiněné, nemá na to policista téměř šanci přijít,“ říká pro server Lidovky.cz vedoucí oddělení dokladů cizinecké policie Hubert Lang.

K odhalení falzifikátu bude proto nutné zkontrolovat druhý díl s označením B. Ten by si měl řidič po zakoupení známky ponechat a při policejní kontrole ho předložit spolu s doklady. „Druhý díl obsahuje třeba několik gramatických chyb v českém a anglickém textu,“ popisuje detaily Lang.

Některé části jsou také napsány jiným stylem písma. „Text ,kupón prokazující zaplacení poplatku je napsaný jiným fontem. Třeba ve slově zaplacený se u padělku písmeno L a A dotýkají, což u originálu není,“ vysvětluje Lang.

Chyby v padělané dálniční známce. Zelený vzor je originál - červený čínský padělek.

Na zadní straně druhého dílu známky se zase nacházejí pravopisné chyby ve slově „uschovejte“ - na padělku je „uschoveje“. V anglickém textu je pak chybně napsané „detach“ - ve falzifikátu je vytištěno „deteach“. Rozdíly jsou snadno viditelné, pokud je člověk hledá.

Podle informací serveru Lidovky.cz pocházejí padělky podle policie nejpravděpodobněji z Číny. Falzifikáty se zatím objevily především v Plzeňském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.

Ministerstvo dopravy zatím nic neví. „Informaci o padělku z Číny zatím nemáme k dispozici,“ prozrazuje mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. „Nyní běží podle našich informací policejní vyšetřování. Prokáže-li se v něm, že došlo k prolomení ochranných bezpečnostních prvků na dálničních kuponech, budeme se touto situací zabývat,“ podotýká. Jestli se v budoucnu plánují úpravy bezpečnostních prvků, ministerstvo nechtělo potvrdit ani vyvrátit.

Odlišnosti v textu mezi padělkem dálniční známky (v červeném rámečku) a originálem.

Že se jedná o padělek, může řidič odhalit už jen tím, že je dálniční známka levnější než 1500 Kč. „Dálniční kupon je cenina a jako taková nemůže být prodávána pod nominální hodnotou,“ upozorňuje Novák.

Snaha ušetřit několik stokorun se tak nemusí vyplatit. „Na řidiče, který má falešnou dálniční známku, se pohlíží, jako by ji neměl. V tom případě může obdržet na místě blokovou pokutu do pěti tisíc korun,“ říká Novák. Ve správním řízení se pak pokuta může vyšplhat až na 100 tisíc.

Na začátku února objevila policie několik stovek padělků dálničních známek. Ministr dopravy Daniel Ťok podle ČTK nepředpokládá, že by se ony padělky dostaly do běžného prodeje. Distribuovány by měly být jiným způsobem.

Jak odhalit padělek

  • Kupon je vyhotoven odlišnou tiskovou technikou a má jiné barevné provedení
  • Textová část má odlišný druh písma
  • Číslo čárkového kódu končí uprostřed dvojkou. U padělku je to číslo čtyři
  • Dálniční známka je levnější než 1500 Kč

Znaky na 2. díle dálniční známky

  • Na lícové straně je u slova „zaplacení“ písmeno L a A spojené. U originálu oddělené
  • Chybně napsané slovo: uschovejte (u kopie je napsáno jako „uschoveje“)
  • Chyba ve slově „abschnitt“. V kopii je slovo napsáno jako „abschnift“
  • Chyba ve slově „detach“. U kopie = „deteach“

Na co se nespoléhat:

  • Hologram - může reagovat standardním způsobem
Autor: