Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdařilé kopie z Číny. Falešné dálniční známky zradil pravopis

Falešná a originální dálniční známka pro rok 2015 týkající se vozidel do 3,5... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešná a originální dálniční známka pro rok 2015 týkající se vozidel do 3,5... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Na českém trhu se objevily věrohodné padělky dálničních známek, které s největší pravděpodobností pocházejí z Číny. Falzifikáty mají dokonce funkční i holografickou ochranu. Dojely však na gramatické chyby a jiný druh písma.

Přibližně za 900 až 1200 korun se začaly v Česku prodávat velmi povedené padělky dálničních známek pro rok 2015. Týkají se osobních automobilů do 3,5 tuny. Kopie mají dokonce i holografickou ochranu, která se prý při kontrole „chová standardně“.

ČTĚTE TAKÉ:

První díl známek s označením A, který se umisťuje na přední sklo vozu, je po nalepení dokonce téměř nerozeznatelný od originálu. „Je velmi těžké takový padělek odhalit a pokud je přední sklo třeba nějak zašpiněné, nemá na to policista téměř šanci přijít,“ říká pro server Lidovky.cz vedoucí oddělení dokladů cizinecké policie Hubert Lang.

K odhalení falzifikátu bude proto nutné zkontrolovat druhý díl s označením B. Ten by si měl řidič po zakoupení známky ponechat a při policejní kontrole ho předložit spolu s doklady. „Druhý díl obsahuje třeba několik gramatických chyb v českém a anglickém textu,“ popisuje detaily Lang.

Některé části jsou také napsány jiným stylem písma. „Text ,kupón prokazující zaplacení poplatku je napsaný jiným fontem. Třeba ve slově zaplacený se u padělku písmeno L a A dotýkají, což u originálu není,“ vysvětluje Lang.

Chyby v padělané dálniční známce. Zelený vzor je originál - červený čínský...

Chyby v padělané dálniční známce. Zelený vzor je originál - červený čínský padělek.

Na zadní straně druhého dílu známky se zase nacházejí pravopisné chyby ve slově „uschovejte“ - na padělku je „uschoveje“. V anglickém textu je pak chybně napsané „detach“ - ve falzifikátu je vytištěno „deteach“. Rozdíly jsou snadno viditelné, pokud je člověk hledá.

Podle informací serveru Lidovky.cz pocházejí padělky podle policie nejpravděpodobněji z Číny. Falzifikáty se zatím objevily především v Plzeňském, Moravskoslezském a Královéhradeckém kraji.

Ministerstvo dopravy zatím nic neví. „Informaci o padělku z Číny zatím nemáme k dispozici,“ prozrazuje mluvčí ministerstva dopravy Martin Novák. „Nyní běží podle našich informací policejní vyšetřování. Prokáže-li se v něm, že došlo k prolomení ochranných bezpečnostních prvků na dálničních kuponech, budeme se touto situací zabývat,“ podotýká. Jestli se v budoucnu plánují úpravy bezpečnostních prvků, ministerstvo nechtělo potvrdit ani vyvrátit.

Odlišnosti v textu mezi padělkem dálniční známky (v červeném rámečku) a...

Odlišnosti v textu mezi padělkem dálniční známky (v červeném rámečku) a originálem.

Že se jedná o padělek, může řidič odhalit už jen tím, že je dálniční známka levnější než 1500 Kč. „Dálniční kupon je cenina a jako taková nemůže být prodávána pod nominální hodnotou,“ upozorňuje Novák.

Snaha ušetřit několik stokorun se tak nemusí vyplatit. „Na řidiče, který má falešnou dálniční známku, se pohlíží, jako by ji neměl. V tom případě může obdržet na místě blokovou pokutu do pěti tisíc korun,“ říká Novák. Ve správním řízení se pak pokuta může vyšplhat až na 100 tisíc.

Na začátku února objevila policie několik stovek padělků dálničních známek. Ministr dopravy Daniel Ťok podle ČTK nepředpokládá, že by se ony padělky dostaly do běžného prodeje. Distribuovány by měly být jiným způsobem.

Jak odhalit padělek

  • Kupon je vyhotoven odlišnou tiskovou technikou a má jiné barevné provedení
  • Textová část má odlišný druh písma
  • Číslo čárkového kódu končí uprostřed dvojkou. U padělku je to číslo čtyři
  • Dálniční známka je levnější než 1500 Kč

Znaky na 2. díle dálniční známky

  • Na lícové straně je u slova „zaplacení“ písmeno L a A spojené. U originálu oddělené
  • Chybně napsané slovo: uschovejte (u kopie je napsáno jako „uschoveje“)
  • Chyba ve slově „abschnitt“. V kopii je slovo napsáno jako „abschnift“
  • Chyba ve slově „detach“. U kopie = „deteach“

Na co se nespoléhat:

  • Hologram - může reagovat standardním způsobem

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...