Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 15 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Žďárského PCR testy musí nejdřív získat certifikaci,‘ uvedl Blatný

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po středečním jednání poznamenal, že... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) po středečním jednání poznamenal, že... | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Aby se metoda PCR testování na covid-19, kterou vyvinul přírodovědec Emanuel Žďárský, mohla nabízet zdravotnickým zařízením, musí nejprve získat potřebné certifikace jako mají jiní dodavatelé testů. Po setkání se Žďárským to uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO). Informace o setkání zveřejnilo ministerstvo na webu.

Žďárský opakovaně uvádí, že vyvinul metodu, která by umožnila dělat denně až 1,5 milionu PCR testů, nyní jich laboratoře zvládnou desítky tisíc. Zástupci vlády jeho nabídku už dříve odmítali a zdůvodňovali to chybějící certifikací. Žďárský  napsal, že z jeho strany bylo splněno vše, ze strany státu nic. 

Žďárský svůj objev nabízí státu od loňského jara, už v minulosti si ale stěžoval na nezájem ze strany státu. Tvrdí, že díky jeho metodě by se lidé mohli vrátit k normálnímu životu.

Blatného o schůzku se Žďárským v únoru požádal premiér Andrej Babiš (ANO). Se Žďárským se minulý týden setkal Blatný, zástupci Státního zdravotního ústavu a předsedové dvou odborných společností České lékařské společnosti. „V rámci jednání jsme se shodli, že aby bylo možné pokračovat v další diskuzi, je třeba, aby pan doktor Žďárský doložil nejprve potřebné certifikace, stejně jako tak činí jiní dodavatelé testů,“ uvedl k tomu Blatný. Ministr doplnil, že i v době pandemie je potřeba dodržovat legislativními předpisy stanovený proces.

Po schůzce požádal vedení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), aby Žďárskému a jeho sdružení +DPrevence poslalo všechny podklady, které lékový ústav od každého žadatele požaduje. Stát může o Žďárského metodu projevit zájem až poté, co k ní SÚKL vydá stanovisko.

Podle zákona o zdravotnických prostředcích, mezi které patří i testy k diagnostice covidu-19, musí každá osoba či firma ohlásit svou činnost lékovému ústavu ještě předtím, než bude zdravotnické prostředky uvádět na trh. „Společnost +DPrevence n.s. není k dnešnímu dni evidována v Registru zdravotnických prostředků jako ohlašovatel, a tak nemůže být evidována ani jako žadatel o notifikaci, kterou uděluje SÚKL,“ napsala mluvčí ústavu Klára Brunclíková.

Žďárský podle zápisu uvedl, že by pomocí jeho metody bylo možné udělat až 1,5 milionu PCR testů denně. Při velkém množství testů by podle něj bylo možné snížit cenu jednoho na zhruba 50 korun. Nyní lidé, kteří jej nemají hrazený pojišťovnou, za test zaplatí přes tisíc korun. Laboratoře udělají v pracovní dny přes 30 000 PCR testů. Ministerstvo v zápisu uvádí, že bez konkrétních podkladů není možné 1,5 milionu testů v současnosti logisticky zajistit.

Žďárského se v minulosti zastal evoluční biolog Jaroslav Flégr, bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula naopak uvedl, že o Žďárského metodě se diskutovalo už loni v červnu, že Žďárský o kvalitě svých testů experty nepřesvědčil a ani nerespektoval jejich doporučení dalšího postupu.

Němci mají covidu po krk. O Velikonocích létají k moři a obcházejí nařízení

Německá farnost Neuss-Süd organizuje na Velký pátek bohoslužbu přizpůsobenou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to až strašidelné. Velký pátek je jeden z největších křesťanských svátků, který v Bavorsku prostě nemůžete jen tak...

Kellnerovi vadilo sekání trávy ze sousedních zahrad, vzpomíná architekt Pleskot

Vila ve Vraném nad Vltavou od Josefa Pleskota pro Petra Kellnera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mezi klienty Josefa Pleskota, jednoho z našich nejuznávanějších architektů, patřil i Petr Kellner. Pleskot pro něho...

Cíle Sparty? V první řadě úspěch v Evropě. Nejlepší sponzor je UEFA, říká Vrba

Pavel Vrba, nový trenér Sparty, pózuje nad potemnělou Letnou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kdyby si psal bodový plán, u první položky si může udělat fajfku. Odškrtnout, že start se povedl. Ale když Pavel Vrba...