14. listopadu 2017 10:59, aktualizováno  11:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdeně Mašínové a jejímu bratrovi již oficiálně patří rodinný statek v Lošanech

Statek rodiny Mašínových v Lošanech na Kolínsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Statek rodiny Mašínových v Lošanech na Kolínsku. | foto: ČTK

PRAHA Zdena Mašínová a její bratr Josef se oficiálně stali majiteli statku v Lošanech na Kolínsku, který byl v minulosti odebrán jejich otci Josefu Mašínovi. Kolínský soud v březnu rozhodl, že Mašín byl v době svého úmrtí v roce 1942 majitelem statku.

O převzetí statku informovaly Seznam Zprávy. Dle rozhodnutí soudu Mašín smlouvu, kterou postoupil statek svým dětem - Ctiradovi, Josefovi a Zdeně, podepsal pod nátlakem. Vyjádření právního zástupce Mašínové zjišťuje ČTK.

Server Seznam Zprávy se odkazuje na odevzdávací listinu, podle které jsou od 13. listopadu novými majiteli statku právě sourozenci Zdena a Josef Mašínovi. Dvě osminy patří paní Mašínové, šest osmin jejímu bratrovi.

Zdena Mašínová před statkem v Lošanech.

Zdena Mašínová před statkem v Lošanech.

Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek svým dětem. Mašínová uvádí, že smlouvu její otec podepsal pod nátlakem a že skutečným vlastníkem byl i v době úmrtí on. Kolínský soud rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Díky tomu mohla Mašínová požádat o nové dědické řízení.

Statek protinacistického odbojáře kdysi znárodnili

Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili ze Spojených států.

Mašínová chce ve zchátralém rodinném statku vytvořit důstojný památník svého otce.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.