10. února 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zděšení nad výplatou: státní zaměstnanci pocítili vliv škrtů, poslanci už rebelují

Státní zaměstnanci pocítili vliv škrtů - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Státní zaměstnanci pocítili vliv škrtů - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA Ještě horší, než jsme čekali. Rozčarování úředníků a dalších státem placených zaměstnanců nad lednovou výplatou je výrazné.

Jak zalepit výpadky z platu ve výši několika tisícikorun nyní řeší úředníci, hasiči, vojáci či policisté. "Ze třiceti tisíc mám jen 24. Když živím rodinu se dvěma dětmi, je to sakra poznat," popsal LN šestatřicetiletý policista Pavel z Moravy. 

Právě policisté vyčítají snížené platy hlavně ministrovi vnitra Radku Johnovi (VV). Prý se jich dostatečně nezastal a celkově v něj nemají důvěru. Policejní odboráři kvůli tomu dokonce chystají petici, v níž ho vyzvou k demisi.

Ministr tvrdí, že udělal, co bylo v jeho silách. "Vyjednal jsem, že se nebude danit odchodné a rušit výsluhy," bránil se John. Kromě toho chce policisty hlavně motivovat. "Budou dostávat odměny, ale podle výsledků práce," dodal ministrův mluvčí Pavel Novák.

Kolik kdo bude brát - pro zvětšení kliknětě

Seškrtaná výplata zákonodárců - graf.Zdaleka nejhlasitěji se proti loni schváleným úsporným opatřením bouří politici. Šetření se jich dotklo hned dvakrát: kromě nižších platů si odhlasovali i zdanění náhrad. A teprve s první letošní výplatou si uvědomili, o jak velký balík peněz přicházejí.

"Očekávání bylo, že to bude snížení o pět až osm tisíc. Realita je ale taková, že to je i o dvacet. A to je skutečně výraznější, než možná většina poslanců čekala," popsal zděšení, které nad lednovými výplatnicemi zavládlo ve sněmovně, Lubomír Zaorálek z ČSSD.

Nespokojení poslanci proto ihned začali spřádat plány, jak prudké snížení platů zvrátit. "Je na těch, kteří to navrhli, aby to pro příští rok určitým způsobem zohlednili. A to v tom smyslu, aby vedoucí odborů neměli o padesát procent vyšší platy, než mají poslanci," apeluje poslanec ČSSD Jeroným Tejc.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky