Pondělí 20. ledna 2020svátek má Ilona 2 °C oblačno Předplatné LN
24. prosince 2015 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdobení stromečku s šátkem na hlavě. Zadržení uprchlíci slaví české Vánoce

I v detenčních zařízeních zdobili stromeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy I v detenčních zařízeních zdobili stromeček. | foto: SUZ MV

PRAHA Na hlavě má šátek a přestože její náboženství hovoří o jiných svátcích, s radostí se mladá muslimka pouští do zdobení vánočního stromečku. I uprchlíci v detenčních zařízeních totiž slaví křesťanské svátky. Seznamují se s tradicemi a na Štědrý den možná vůbec poprvé ochutnají bramborový salát.

Ještě v listopadu panoval v detenčním zařízení v Drahonicích na Lounsku zmatek - uprchlíci tehdy z obavy před deportací zahájili protestní hladovku. Během první adventní neděle se už ale v areálu bývalé věznice rozsvítil vánoční stromeček a poslední dny patřily hlavně přípravám na Štědrý den. Nejvýznamnější křesťanské svátky dorazily i do center pro zajištění cizinců.

Vánoce tam oslaví ale jen dospělí. „V současnosti se v zařízeních nenacházejí žádné děti, proto je sváteční program připravován pro dospělé klienty. Zajištění cizinci mohou ozdobit vánoční stromek a zúčastnit se některých českých vánočních tradic,“ říká mluvčí Správy uprchlických zařízení ministerstva vnitra Gabriela Vaňková.

Uprchlíky kromě toho čeká i speciální vánoční jídelníček (celé vánoční menu najdete ZDE). V některých zařízeních se bude ke štědrovečerní hostině podávat bramborový salát se smaženým rybím filé nebo kuřecím řízkem. Na Boží hod vánoční pak budou moci posnídat vánočku.

Dárky pro uprchlíky

Podle evangelického faráře Lukáše Vymětala, který s běženci v drahonickém zařízení spolupracuje už několik měsíců, oslaví cizinci Vánoce se vším všudy. Tedy i s dárky. Každý dostane díky finanční pomoci zvenčí balíček v hodnotě 500 korun. „Všem nakoupíme stejné dárky, to je nejlepší,“ míní duchovní, který bude uprchlíky seznamovat s tradičními evropskými svátky.

V zařízeních jsou k jeho překvapení i muslimové, kteří se rozhodli slavit Vánoce. Nejčastěji pocházejí ze Sýrie. „Těším se na to. Chceme jim přiblížit Vánoce v Evropě. To nemá vést k tomu, že je musí přijmout, chceme, aby nás pochopili. A my zase je,“ dodává.

Do zařízení pro zadržené cizince přijedou i zástupci neziskových organizací. Zejména materiálně pomůže uprchlíkům během vánočního období Organizace pro pomoc uprchlíkům. „Podařilo se nám díky finančním sbírkám získat spoustu dárků pro děti uprchlíků, takže je rozvážíme po pobytových střediscích. Nějaké jsme vezli i do zařízení pro děti - cizince. Jinak je to spíše materiální pomoc. Rozdáváme zimní oblečení a boty,“ uvádí Tomáš Knězek.

Islám i křesťanství

Od společné oslavy Vánoc v detenci si ale mnozí slibují i otevření nové diskuse. „Budeme pouštět film Ježíš, který je natočen podle Lukášova evangelia. Ukážeme jen kousek, který se týká právě Ježíšova narození. Evangelium je hodně podobné tomu, jak je narození Ježíše popsáno v koránu,“ poukazuje Vymětal.

Někteří muslimové si na Vánoce navíc připomenou narození Mohameda (svátek „mawlid“, někteří muslimové jej slaví, jiní zas míní, že tento svátek je jen moderní inovací - pozn. red.). „Možná i to si někteří připomenou,“ dodává farář.

Uprchlická krize ale nepřinese nový kulturní zážitek jen běžencům. Také skupina zhruba dvanácti českých dobrovolníků zažije letos Vánoce v netradičním duchu, a to na na srbském stanovišti u města Šid, kde funguje už od začátku listopadu. „Vzhledem k tomu, že Srbové slaví pravoslavné Vánoce až v lednu a muslimští uprchlíci je neslaví, máme výzdobu jen v domě, kde přespáváme,“ líčí z místa dobrovolník a člen iniciativy Pomáháme lidem na útěku Jan Zeman.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...