Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Zdraví od Slovanů za tři tisíce. Pochybné e-shopy nabízejí ‚zázračné‘ přípravky proti vakcínám

Příprava očkování proti koronaviru. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pro podvodné prodejce se internet v průběhu pandemie stal úrodnou půdou. Online prostředí se již od první vlny covidu hemží dezinformačními weby šířícími nepravdivé informace o nákaze, čehož využívají i nejrůznější šmelináři a nabízejí zoufalým lidem rádoby zázračné proticovidové přípravky.
  15:19

Strach ať už z covidu, nebo naopak z vakcín, které jsou doporučované odborníky, vede některé zákazníky do pasti pochybných e-shopů, které prodávají běžné doplňky stravy pod záštitou lživých slibů, že daný vitamínový mix vyléčí všechny trable spojené se zákeřnou nemocí. Navíc částky za tyto preparáty v mnoha případech několikanásobně převyšují jejich tržní cenu.

,,K dnešnímu dni inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) zaznamenali celkem 123 případů internetového prodeje doplňků stravy, které při nabídce zneužívaly obav veřejnosti z nákazy onemocněním covid-19. Protiprávní stav byl odstraněn u 113 případů, další případy jsou v řešení,“ potvrdil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Jak zneutralizovat vakcínu

Jedním z těchto e-shopů, které SZPI v současnosti řeší pro podezření z porušení právních předpisů, je stránka Zdraví od Slovanů. Ta nabízí sadu pěti lahviček běžných doplňků stravy, mezi jinými zinek, kvercetin či jód s cenovkou přesahující tři tisíce korun. Pokud by si však zákazník koupil směs vitamínů jinde, bude ho stát jedno balení řádově nižší stovky korun.

Obchodník na stránkách tvrdí, že tato kombinace je určena k podpoře ,,zmírnění poškození mRNA vakcínami“, což nemá absolutně žádné vědecké podklady. „S velkou pravděpodobností je toto tvrzení v rozporu s článkem 7 nařízení (EU) č. 1169/2011 o poskytování informací o potravinách spotřebitelům,“ upřesňuje Kopřiva. I když nabízené doplňky stravy zákazníkovi neublíží, rozhodně nezvládnou zajistit slibované účinky. Navíc touha eliminovat efektivnost vakcíny postrádá smysl.

Sada pěti lahviček doplňků stravy z e-shopu Zdraví od Slovanů

Sada lahviček doplňků stravy z e-shopu Zdraví od Slovanů

Produkty doprovázejí na problematickém webu i dezinformační články, které sdílí nejrůznější konspirační teorie spojené s koronavirem. Autor apeluje na nutnost neutralizovat vakcínu v případě, že se očkování stane povinné. ,,Považuji za důležité diskutovat o praktických způsobech ,detoxu‘ a ,neutralizacë‘ škod, které tyto netestované mRNA vakcíny napáchají,“ stojí v zavádějícím článku na podporu předražené rádoby detoxikační kúry.

Informace na webu jsou však zavádějící. Není překvapením, že na zmíněný e-shop si stěžují zákazníci nejen na samotné stránce, ale i na sociálních sítích proto, že jim zaplacené zboží nikdy nedorazilo. Část komentátorů také varuje ostatní před koupí drahých, neúčinných přípravků, u nichž vědci nikdy neprokázaly benefity v souvislosti s koronavirem.

Doplněk stravy není lék

Nejčastějším prohřeškem takových prodejců je to, že nabízejí produkty prostřednictvím takzvaných zakázaných léčebných tvrzení, tedy že u produktů uvádí nepravdivě údajné účinky, v poslední době se to hodně týká právě koronaviru. ,,Doplňky stravy jsou z hlediska právních předpisů potraviny, a proto jim nelze žádným způsobem připisovat léčebné nebo preventivní účinky, ty jsou vyhrazeny pouze léčivům,“ upozorňuje Kopřiva.

Problematických nabídek se však často nedopatřením dopouštějí i legitimní prodejci, kteří různé doplňky stravy, jakým je třeba vitamín C, zadávají do kategorie pod názvem covid, což může klienty zmást a navodit falešný pocit, že produkt je lékem na dané onemocnění.

I když přítomnost podvodníků není v online světě pro inspektory nic nového, během koronavirové krize se rozšířilo pole jejich působení, zejména v sektoru zdraví. Úskalím pro dopadení obchodníků, kteří prodávají proticovidové pseudo-léky, může být i to, že majitelé e-shopů jsou na zahraničních doménách špatně dohledatelní.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Mohlo by vás zajímat