Čtvrtek 28. ledna 2021svátek má Otýlie 2 °C déšť se sněhem Předplatné LN

Diskuse k článku

Zdravotní potíže po covidu se i u lidí s lehkým průběhem mohou táhnout měsíce, říká lékař studující dopady viru

Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek se domnívá, že následky po covidu-19 nejsou trvalé, ale pacienti, kteří mají potíže s dýcháním i po dvou až třech měsících od vyléčení, by měli navštívit plicního lékaře a nechat se vyšetřit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 23.9.2020 8:55

Zdravotní potíže po většině nemocí se táhnou měsíce.

Š. Hašek 22.9.2020 19:56

Záznamy o setkání s jakoukoliv nemocí ve Vašem organismu (v tom "centru imunity" a všude) se s Váma táhnou celý život.

Řekl bych průs..... , že . Náš organismu je prostě malinko vymakanější než televizní študio.

Ten lékař by mohl jít jednotit řípu, jeho znalosti mají i ti dvojkoví šesťáci, na to se nemusí dlouho študovat.

P. Skřivan 22.9.2020 19:43

Unikly Vám nejméně tři věci:

1) Na chřipku je očkování, které je povinné pro zdravotníky. To dramaticky mění situaci. Základní problém covidu je vyšší počet hospitalizací. To zatěžuje zdravotnictví, kde ještě personál musí mít skafandry, pokud nemoc neprodělal nebo nebyl očkován, což zatím jaksi být nemůže.

2) Na španělskou chřipku se nevzpomíná moc dobře a tehdy se opatření dělala také. Dokonce existuje ekonomická studie, která zjistila, že ekonomicky nejvýhodnější jsou ta nejtvrdší opatření.

3) Už teď na světě tahle choroba za půl roku zabila víc lidí, než chřipka za rok. Méně to tedy asi nebude.

P. Skřivan 22.9.2020 19:36

To, že se někdo nechová jako Vy, ještě neznamená, že má v kalhotách. Chytré u epidemie je, zavést opatření a na nich trvat. Ne je měnit, to je jen dražší.

Opatření dělat musíte, protože opak by naše zdravotnictví nezvládlo. To není o zbabělosti, ale zcela pragmatická věc, Samozřejmě tydýti to umí akorát popírat.

R. Benýšek 22.9.2020 19:20

Nu, počítat umíte dobře. Na jaře jsem stejně (že číslo úmrtnosti v celé populaci je epidemiologicky důležitější nežli číslo smrtnosti mezi nakaženými) argumentoval i já - tehdy zase na druhou stranu. Ale za prvé) Tohle není teoretický matematický úkol s jen hypotetickými proměnnými. Zde jde o to, co se bude prakticky lidem zakazovat a přikazovat dělat. Za druhé) Pan doktor o žádné smrtnosti nemluvil (a ani ne o žádné smrti), jen o konkrétních příznacích (a nikoli život ohrožujících, ale jen více či měně nepříjemných). A za třetí) Měla-li by nějaká infekční záležitost smrtnost nižsí, nežli je udávána u chřipky, tak co je na ní nebezpečného? Anebo odteď budeme takhle blbnout s opatřeními rok co rok i kvůli chřipkám? Já tedy nechci. Vy snad ano?

Pozn.: Pokud třeba snad ještě budete chtít dnes mi odpovídat (nevyžaduji to ani neočekávám) s očekáváním mé reakce, tak vězte, že teď již odcházím od internetu (za jinou zábavou :- ), a budu na něm nejdříve zase až zítra odpoledne (po práci).

M. Frank 22.9.2020 19:00

Zato vy máte v kalhotách a nevíte o tom nic.

J. Novotný 22.9.2020 18:54

Proč? Jestliže má SARS-2 smrtnost řekněme 1%, zatímco ten dřívější SARS měl smrtnost 10%, jsou následky současného covidu-19 z hlediska počtu zemřelých 10x méně závažné. Ovšem pokud na původní SARS onemocní 100 lidí, zatímco na SARS-2 (COVID) 10000 lidí, tak je v prvním případě zemřelých 10 kusů, zatímco v druhém případě 100 kusů (tedy 10x více). Která nemoc je pak pro společnost nebezpečnější, pane Benýšku?

R. Benýšek 22.9.2020 18:24

Pan doktor asi dělal poctivě svůj výzkum, ale je poněkud společensky naivní, a udělal ze sebe užitečného idiota (pokud tedy mu z tohoto kdovíkým objednaného výzkumu něco zajímavého nekáplo, jako že nejspíše ano?):

Lidovky.cz: Lze tyto následky srovnat s následky po onemocnění SARS a MERS?

Následky SARS-2 (COVID) jsou naštěstí výrazně méně závažné. Počty nemocných jsou však bohužel významně vyšší v porovnání s předchozími dvěma koronarovirovými chorobami.

No, tak o co jde? Důležitá je přece jen ta první věta. Proč se přidává jako neméně důležitá i ta druhá? Co na tom, kolik je nemocných banální (oproti srovnatelným dvěma jmenovaným výrazně méně závažnou) chorobou?

P. Netolický 22.9.2020 18:18

Hlavně "nevytahujte hlavu z písku", ještě byste se mohl něco dozvědět.

J. Macek 22.9.2020 17:57

U AIDS se nemoc rozvine až po několika letech. U covidu nikdo nemůže vědět, zda to něco po několika letech neudělá. Můžeme jen doufat, že ne.

M. Trpišovský 22.9.2020 16:23

Propaganda svědků Kovidových jede na plný pecky.


Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Jan Gojda, vedoucí Oddělení klinického výzkumu Centra pro výzkum diabetu,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Velký srovnávací test kombíků: Opel, Renault, Kia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...