Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 3 °C občasný déšť Předplatné LN
Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Benýšek 22.9.2020 18:24

Pan doktor asi dělal poctivě svůj výzkum, ale je poněkud společensky naivní, a udělal ze sebe užitečného idiota (pokud tedy mu z tohoto kdovíkým objednaného výzkumu něco zajímavého nekáplo, jako že nejspíše ano?):

Lidovky.cz: Lze tyto následky srovnat s následky po onemocnění SARS a MERS?

Následky SARS-2 (COVID) jsou naštěstí výrazně méně závažné. Počty nemocných jsou však bohužel významně vyšší v porovnání s předchozími dvěma koronarovirovými chorobami.

No, tak o co jde? Důležitá je přece jen ta první věta. Proč se přidává jako neméně důležitá i ta druhá? Co na tom, kolik je nemocných banální (oproti srovnatelným dvěma jmenovaným výrazně méně závažnou) chorobou?

J. Novotný 22.9.2020 18:54

Proč? Jestliže má SARS-2 smrtnost řekněme 1%, zatímco ten dřívější SARS měl smrtnost 10%, jsou následky současného covidu-19 z hlediska počtu zemřelých 10x méně závažné. Ovšem pokud na původní SARS onemocní 100 lidí, zatímco na SARS-2 (COVID) 10000 lidí, tak je v prvním případě zemřelých 10 kusů, zatímco v druhém případě 100 kusů (tedy 10x více). Která nemoc je pak pro společnost nebezpečnější, pane Benýšku?

R. Benýšek 22.9.2020 19:20

Nu, počítat umíte dobře. Na jaře jsem stejně (že číslo úmrtnosti v celé populaci je epidemiologicky důležitější nežli číslo smrtnosti mezi nakaženými) argumentoval i já - tehdy zase na druhou stranu. Ale za prvé) Tohle není teoretický matematický úkol s jen hypotetickými proměnnými. Zde jde o to, co se bude prakticky lidem zakazovat a přikazovat dělat. Za druhé) Pan doktor o žádné smrtnosti nemluvil (a ani ne o žádné smrti), jen o konkrétních příznacích (a nikoli život ohrožujících, ale jen více či měně nepříjemných). A za třetí) Měla-li by nějaká infekční záležitost smrtnost nižsí, nežli je udávána u chřipky, tak co je na ní nebezpečného? Anebo odteď budeme takhle blbnout s opatřeními rok co rok i kvůli chřipkám? Já tedy nechci. Vy snad ano?

Pozn.: Pokud třeba snad ještě budete chtít dnes mi odpovídat (nevyžaduji to ani neočekávám) s očekáváním mé reakce, tak vězte, že teď již odcházím od internetu (za jinou zábavou :- ), a budu na něm nejdříve zase až zítra odpoledne (po práci).

P. Skřivan 22.9.2020 19:43

Unikly Vám nejméně tři věci:

1) Na chřipku je očkování, které je povinné pro zdravotníky. To dramaticky mění situaci. Základní problém covidu je vyšší počet hospitalizací. To zatěžuje zdravotnictví, kde ještě personál musí mít skafandry, pokud nemoc neprodělal nebo nebyl očkován, což zatím jaksi být nemůže.

2) Na španělskou chřipku se nevzpomíná moc dobře a tehdy se opatření dělala také. Dokonce existuje ekonomická studie, která zjistila, že ekonomicky nejvýhodnější jsou ta nejtvrdší opatření.

3) Už teď na světě tahle choroba za půl roku zabila víc lidí, než chřipka za rok. Méně to tedy asi nebude.


Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Eva Burešová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

F-86 při nastřelování kulometů v noci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Stavba, jež načerno vyrostla v CHKO Lužické hory. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...