Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotní potíže po covidu se i u lidí s lehkým průběhem mohou táhnout měsíce, říká lékař studující dopady viru

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto:  Dan Materna, MAFRA

HRADEC KRÁLOVÉ Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek se domnívá, že následky po covidu-19 nejsou trvalé, ale pacienti, kteří mají potíže s dýcháním i po dvou až třech měsících od vyléčení, by měli navštívit plicního lékaře a nechat se vyšetřit.

V rozhovoru pro server Lidovky.cz Koblížek rovněž přibližuje pilotní studii lékařů z Plicní kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové, jež se jako první svého druhu v Česku zabývala zdravotními dopady covidu-19 na ty, kteří se z nemoci úspěšně vyléčili.

Ze studie mimo jiné vyplynulo, že téměř polovina pacientů, kteří měli mírné příznaky covidu-19 a převážně se vyléčili v domácích podmínkách, má ještě tři měsíce po prodělané nemoci problémy s dýcháním, u zhruba 20 procent nemocných prokázalo vyšetření CT a rentgenem zbytkové postižení plicní tkáně.

Lidovky.cz: S čím mají lidé po prodělaném covidu-19 největší potíže?
Patří k nim dušnost a zadýchávání při námaze, kterou dříve tolerovali. Dalšími jsou ztráta aktivity a poruchy čichu.

Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek

Přednosta Plicní kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Vladimír Koblížek

Lidovky.cz: Jak dlouho mohou tyto problémy trvat?
Nevíme. Jistě tři měsíce, což je doba sledování našeho souboru. Další vyšetření v rámci hradecké studie bude za šest a poté dvanáct měsíců.

Lidovky.cz: Jak vážné jsou následky covidu-19 na zdraví lidí obecně?
Jsou srovnatelné s nejtěžšími případy chřipky, u některých pacientů horší. Domníváme se, že většina následků nebude trvalá, nicméně nelze vyloučit, že se budou táhnout měsíce. Většina pacientů po prodělaném covidu bude v pořádku, pro menší část infikovaných zajistí pneumologové adekvátní vyšetřovací postup tak, aby omezili rizika pozdních následků.

Lidovky.cz: Lze tyto následky srovnat s následky po onemocnění SARS a MERS?
Následky SARS-2 (COVID) jsou naštěstí výrazně méně závažné. Počty nemocných jsou však bohužel významně vyšší v porovnání s předchozími dvěma koronarovirovými chorobami.

Lidovky.cz: Jsou výsledky studie z Fakultní nemocnice Hradec králové srovnatelné se zahraničními studiemi? V čem se případně liší?
Zahraniční studie jsou zaměřeny zejména na pacienty po propuštění z nemocnice. Studie z hradecké fakultní nemocnice naopak více cílí na pacienty, kteří se s covidem léčili doma, tedy ambulantně. O to jsou její výsledky zajímavější. Ukazují totiž, že i málo závažný průběh onemocnění covid může být u některých pacientů spojen s následky, zejména v oblasti plic a dýchacích cest.

Lidovky.cz: Co doporučujete pacientům po prodělaném covidu-19?
U lidí, kterým nic není – nemají žádné příznaky – není třeba nic doporučovat. Osoby po prodělaném covidu, kteří budou pociťovat horší dech, tedy dušnost, stažení na hrudníku, pocit horšího dýchání a další i po dvou až třech měsících od infekce, by měly navštívit plicního lékaře, tedy pneumologa. V České republice je nyní více než 400 ambulancí plicních lékařů. České pneumologická a ftizeologická společnost připravuje jasný návod, jak se o symptomatické pacienty po covidu účelně postarat.

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

David Sedmera | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...