25. července 2017 11:18 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Lékaři letí do Egypta prohlédnout pobodanou Češku. Její stav se v pondělí zhoršil

Místní nemocnice, kam byli zranění převezeni. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místní nemocnice, kam byli zranění převezeni. | foto: Reuters

KÁHIRA/PRAHA Do Káhiry v úterý odletěl tým českých lékařů, kteří posoudí, kdy bude možné přepravit Češku zraněnou při útoku na turisty v Hurgadě do České republiky. Tým tvoří dva lékaři a dvě sestry, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Mluvčí kbelského letiště Zuzana Špačková řekla, že na cestu byl připraven vojenský speciál pro převoz zraněných.

Ministr Zaorálek uvedl, že zdravotní stav Češky se v uplynulých dvou dnech zhoršil. Lékaři, kteří jsou na cestě do Egypta, podle něj teprve na místě rozhodnou o dalším postupu. „Mají za úkol se seznámit se současným stavem Češky, která leží zraněná v káhirské nemocnici. Mají posoudit situaci a především také rozhodnout o převozu,“ uvedl Zaorálek.

Lékaři podle něj momentálně nemají dostatek informací, aby odhadli, zda převoz bude možný a kdy. „Nejsme schopni to plánovat odsud. To je něco, co mohou lékaři učinit pouze na místě,“ řekl.

Lékaři se do Káhiry přepravují letounem Airbus A319 ve verzi Medevac, který se používá pro převoz nemocných a zraněných. „Je upravený tak, že jeho část je taková jednotka, kde je možné udržovat ve stavu intenzivní péče i v průběhu letu,“ popsal vybavení letadla ministr.

V turistickém areálu Zahabia podlehly zraněním z útoky dvě německé turistky.
Během útoku byla zraněna i Češka, která byla později převezena do nemocnice v...

V pondělí odpoledne Černínský palác informoval o tom, že zdravotní stav ženy, která leží v nemocnici v Káhiře, se prudce zhoršil. Ještě v pondělí ráno přitom byla podle ministerstva žena v dobrém stavu.

S ohledem na žádost rodiny ministerstvo nezveřejňuje bližší informace o stavu zraněné. V nemocnici v Káhiře je podle české diplomacie její rodina i zástupci českého velvyslanectví v Egyptě.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurgadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
BRUSIČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 33 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz