Sobota 24. října 2020svátek má Nina 15 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Zdravotní stav není uspokojivý‘. Janoušek žádá o prodloužení propustky z vězení

Lobbista Roman Janoušek u soudu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lobbista Roman Janoušek u soudu. | foto: MAFRA - Dan Materna

BRNO  Lobbista Roman Janoušek žádá po operaci hlavy o prodloužení propustky z vězení. Soud mu výkon trestu v březnu přerušil na dva měsíce, v pondělí by tak měl nastoupit zpět do věznice v Brně. To se ale nestane.

Než soud rozhodne, musí počkat na vyjádření vězeňských lékařů, zda jsou schopni se o lobbistu postarat. A to nebude dříve než v průběhu příštího týdne.

Zprávy o Janouškově zdravotním stavu doputovaly do brněnské věznice v úterý. „Obdrželi jsme žádost krajského soudu, aby se oblastní lékařská komise vyjádřila. Nyní to lékaři studují, předpokládám, že to potrvá do příštího týdne,“ potvrdila informaci serveru Lidovky.cz mluvčí věznice Dana Krejčířová.

Podle ní je v žádosti uvedeno, že Janouškův zdravotní stav není uspokojivý. „Dodali zprávy, které to zřejmě dokládají. Chtějí, abychom sdělili, zda jsme schopni poskytnout péči, nebo zda je to pouze na civilní lékařské zařízení,“ přiblížila mluvčí.

Neodpykal si ani polovinu

Janoušek musel v listoadu 2014 na 4,5 roku za mříže kvůli sražení ženy, do níž najel opilý a posléze ujel. Zdravotní potíže má dlouhodobě, operaci hlavy prodělal již před třemi lety kvůli výduti. Také po první operaci krvácel do hlavy a musel se podrobit dalšímu zákroku.

O dočasné propustce rozhodl Krajský soud v Brně 9. března. Jak informoval server Lidovky.cz, Janoušek se 27. února podrobil plánované operaci hlavy, začal ale krvácet do mozku. Soud na základě lékařských zpráv označil lobbistovu další prognózu jako nejistou a připustil, že Janoušek může zůstat na svobodě až rok.

V termínu se nevrátí určitě

V pondělí, přesně dva měsíce od rozhodnutí soudu, se za mříže nevrátí určitě. „V okamžiku, kdy si požádal o prodloužení přerušení výkonu trestu ze zdravotních důvodů, soud nebude reagovat, dokud od nás nedostane nějakou relevantní zprávu,“ vysvětlila Krejčířová.

A totožný postup potvrzuje i Krajský soud v Brně. „Dokud nerozhodneme, nebude vydáno nařízení k nastoupení do výkonu trestu,“ připustila jeho mluvčí Simona Tesařová. Stanovisko Janouškova advokáta Víta Širokého není známé, nereaguje na telefonáty ani SMS zprávy.

V březnu však soudu předložil detailní rozbor Janouškova zdravotního stavu od ošetřujícího lékaře, soudního znalce, lékařské zprávy o zdravotním stavu odsouzeného včetně fotodokumentace a videodokumentace operace.

Obhájce Romana Janouška Vít Široký.

Obhájce Romana Janouška Vít Široký.

Mimo může zůstat až rok

Podle znalce by se lobbista měl podrobit celé škále vyšetření. Do vězeňské nemocnice by neměl být přeložen minimálně po dobu hojení lebečního krytu, což odhadl na nejméně tři, ale spíše na šest až dvanáct měsíců. Zdravotnická služba Vězeňské služby ČR pak uvedla, že lobbistovi není schopna poskytnout požadovanou péči.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!