Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 14 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotníci v Česku aplikovali již přes dva miliony dávek vakcíny. Obě má téměř 700 tisíc lidí

Vakcína Johnson & Johnson | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína Johnson & Johnson | foto: Reuters

Praha Zdravotníci v Česku aplikovali od začátku očkování přes dva miliony dávek vakcíny proti onemocnění covid-19. Alespoň jednu dávku dostalo přes 1,34 milionu lidí, obě potřebné dávky má 692 274 obyvatel Česka, kde žije 10,7 milionu lidí. Od konce prosince, kdy se v zemi začalo očkovat, podali zdravotníci k pátečnímu večeru přesně 2 036 800 dávek. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Zatím nejvíce dávek aplikovali zdravotníci ve čtvrtek, podle aktualizovaných dat jich bylo přes 64 tisíc. Za pátek eviduje ministerstvo 59 463 očkování.

Přednostně nyní dostávají vakcínu hlavně lidé nad 70 let, někteří chroničtí pacienti, zdravotníci, pracovníci sociálních služeb a lidé z integrovaného záchranného systému. Od pondělí se budou moci k očkování registrovat zbývající chroničtí pacienti, kteří k němu zatím neměli přístup.

Od středy se budou moci hlásit i lidé starší 65 let. Těch je podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO) asi 670 tisíc, někteří se ale už nahlásili k očkování kvůli tomu, že mají také chronické onemocnění. Ministr odhaduje, že se jich bude nyní hlásit kolem 400 tisíc. V pátek na tiskové konferenci řekl, že by do konce června mohlo být očkováno 58 procent dospělé populace.

Premiér sliboval 100 tisíc očkovaných denně

Čtvrteční počet očkovaných byl sice dosud rekordní, v polovině března ovšem premiér Andrej Babiš (ANO) řekl, že cílem je očkovat po Velikonocích 100 tisíc lidí denně. Kapacity očkovacích center a ordinací, kde očkují praktičtí lékaři, jsou pro takové tempo dostatečné, málo je ale vakcíny.

Babiš v pátek při prohlídce očkovacího centra v pražské hale O2 universum řekl, že Česko mělo původně na duben přislíbeno 2,6 milionu vakcín, kvůli krácení dodávek a změnám v přerozdělení v rámci kvartálu jich ale bude jen 1,56 milionu.

Významné krácení se podle něj týká především firmy AstraZeneca. Dodal, že celkově má ČR objednáno 27 milionů vakcín pro 14,5 milionu lidí. Kvůli nedostatku vakcín bude očkovací centrum v O2 universum otevřeno až na začátku května, tedy asi o měsíc později, než se předpokládalo.

Nejvíc podaných dávek vakcín vykazuje s velkým odstupem před ostatními kraji Praha, kde lékaři a očkovací centra vykázali 355 639 dávek. Následuje Jihomoravský kraj s téměř 235 000 dávkami a dále Středočeský kraj a Moravskoslezský kraj s 216 000, respektive s 213 000 podanými dávkami. Nejnižší počet vykázaných dávek má Karlovarský kraj, nejméně lidnatý kraj v ČR, do pátečního večera jich v tomto regionu bylo téměř 67 500.

Při očkování proti novému typu koronaviru postupuje nejrychleji ze všech zemí Izrael, kde bylo dosud vyočkováno 10,2 milionu dávek vakcíny a kompletní vakcinaci má za sebou více než půlka populace. Ze zemí Evropské unie je na tom v tomto ohledu nejlépe malá Malta se 14 procenty kompletně naočkovaných obyvatel, následují Maďarsko (11,7 procenta) a Dánsko (7,3 procenta). Průměr EU činí 5,8 procenta obyvatel s ukončeným očkováním proti covidu-19.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...