8. února 2017 16:01 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotnické odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Kvůli šikaně a přetěžování

Doktor - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Doktor - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA/BRNO Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče vyhlásil stávkovou pohotovost. Důvodem je neutěšená situace v jihomoravské záchranné službě. Záchranáři jsou podle odborů dlouhodobě přetěžováni a šikanováni svými nadřízenými. Stávkovou pohotovostí chtějí odbory dosáhnout odvolání ředitele jihomoravských záchranářů Milana Klusáka.

Kraj, který je zřizovatelem záchranné služby, označuje jednání odborů za nátlakové a trvá na řešení pomocí mediátora.

„Dnešním dnem odborový svaz vyhlašuje stávkovou pohotovost na podporu jihomoravských záchranářů. Všech 30 tisíc členů odborového svazu je připraveno kolegy podpořit,“ uvedl záchranář z Pardubického kraje Martin Vostal. Podle předsedkyně svazu Dagmar Žitníkové vyjadřují podporu zdravotnickým odborům i zástupci ostatních odborových svazů.

Odbory v jihomoravské záchranné službě vyhlásily stávkovou pohotovost už loni v červenci. Zdůvodňovaly to mimo jiné nedostatkem výjezdových skupin a s tím souvisejícím přetěžováním zaměstnanců nebo diskriminačním chováním některých vedoucích pracovníků k podřízeným.

„Špatný způsob komunikace,“ reaguje kraj

Jihomoravský kraj už dříve uvedl, že chce řešit situaci pomocí mediátora, tedy nezávislého prostředníka, který má znesvářené strany usmířit. Ve středu ale jednání odborů označil za nátlakové. „Toto jednání považuje kraj za nepřijatelné a žádá odboráře k návratu k jednacímu stolu. Nové vedení kraje se od svého zvolení intenzivně stavem na zdravotnické záchranné službě zabývá, hledá způsob, jak tuto vyhrocenou situaci řešit a trvá na mediaci,“ napsala mluvčí kraje Monika Brindzáková. Podle ní se na schůzkách s vedením záchranné služby a zástupci odborů ukázalo, že problémem je především špatný způsob komunikace.

Podle vedení jihomoravské záchranné služby nynější jednání odborů svědčí o tom, že nestojí o řešení situace. „Iniciování celorepublikové stávkové pohotovosti vnímáme v dané situaci jako akt vydírání, který nijak nevede k řešení problémů, ale pouze direktivně určuje vedení Jihomoravského kraje, jak má ve věci postupovat. A to považujeme za velmi neslušné a nepřijatelné,“ uvedl ředitel Milan Klusák.

Největším protestem v oblasti zdravotnictví byla v posledním desetiletí kampaň nespokojených lékařů Děkujeme, odcházíme v roce 2010. Připravenost podat výpověď tehdy vyjádřily svým podpisem tisíce nemocničních lékařů, členů i nečlenů lékařských odborů. V nemocnicích jich pracovalo dohromady 16 tisíc. Akce skončila v únoru 2011 dohodou protestujících s ministerstvem zdravotnictví. Několikrát protestovali zavřením ordinací i praktičtí doktoři.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz