29. prosince 2011 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdravotnictví 2012: lepší oční čočka za 14 tisíc 'na dřevo'

Lékaři - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékaři - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

PRAHA  Chcete se bránit chřipce kvalitnější vakcínou? Za pár dní už nebude důvod kvůli tomu dávat obálku s úplatkem lékaři do kapsy. Naopak: pacient vysází peníze v ordinaci "na dřevo“ a dostane lepší očkování i bez pokoutného uplácení. Stát slibuje od Nového roku 2012 revoluci, jakou české zdravotnictví ve své novodobé historii ještě nezažilo.

Od ledna bude například poprvé možné si legálně připlatit za nadstandardní materiály. "Platby se mohou v jednotlivých nemocnicích a ambulancích lišit, pořád to ale bude pro pacienty levnější než dosud,“ tvrdí Vlastimil Sršeň, mluvčí ministerstva zdravotnictví.

ČTĚTE KOMENTÁŘ:


Od dubna navíc pojišťovny místo dosavadního paušálu proplatí lékařům skutečně odvedenou práci. Pacient se díky tomu má stát zákazníkem, o něhož se zdravotnická zařízení začnou prát.

Infografika: změny ve zdravotnictví.

Infografika: změny ve zdravotnictví.

Zatím se možnost nadstandardu týká od ledna jen očních čoček, sádry a očkování. Nitrooční čočku schopnou nahradit původní čočku postiženou šedým zákalem zaplatí pojišťovna. Kdo si ale bude přát lepší čočku, která odstraní i krátkozrakost, připlatí si zhruba 14 tisíc korun. Budete-li si na zlomenou končetinu chtít dát místo sádry lehčí obvaz z polymerového plastu, zaplatíte zhruba 400 korun. 

Podobná částka navíc bude za lepší vakcínu proti chřipce, tetanu, pneumokokové nákaze, tuberkulóze, rakovině děložního čípku či vzteklině. Podstatné je, že lidé doplatí jen rozdíl mezi tím, co uhradí pojišťovna, a kolik si nemocnice či lékař za materiál naúčtují.

Infografika: změny ve zdravotnictví.

Infografika: změny ve zdravotnictví.

Pacienti budou mít rovněž od dubna právo na přítomnost příbuzných nebo jiné osoby při vyšetření. „Nezaujatý člověk si může zapamatovat a pochopit víc než sám vystresovaný pacient, který je zrovna v ambulanci,“ vysvětluje novinku Jana Petrenko, předsedkyně neziskového sdružení Koalice pro zdraví.

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?