Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Česko

Za vodu a energie si Pražané letos připlatí, jízdné v MHD zůstane stejné

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Depositphotos

S novým rokem musejí Pražané očekávat další nápor na rodinný rozpočet. Ten už loni zatížilo například zdražující bydlení. Letos obyvatele Prahy potrápí i vyšší měsíční zálohy, kde si připlatí zpravidla za všechny položky. Některé ceny ale zůstanou stejné.
  17:31

Až na pár vlastníků studní všichni obyvatelé metropole zaplatí více za pitnou vodu, a to dokonce o pětinu. Ze současných 108,13 koruny za metr krychlový totiž kubík vody nově stojí 128,13 koruny. Důvodem jsou především rostoucí náklady společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) spojené s dražšími energiemi, ale také vyšší cena chemikálií, stavebních prací a materiálů.

„I přes úspory, které jsme v loňském roce provedli, se tyto položky bohužel musely odrazit v konečné ceně vodného a stočného,“ sdělil mluvčí PVK Tomáš Mrázek.

Co se týče elektřiny, zpravidla se ceny sjednotily na vládním stropu vyjma lidí, kteří je mají zafixované. Pro menší část odběratelů, kteří platili výrazně více, to znamená levnější elektřinu. Zbylá většina si ale připlatí. Podle propočtů PRE, největšího poskytovatele pražské elektřiny, činí momentálně zálohy za elektřinu průměrně 1 400 korun, což je zhruba o 300 korun více než před zdražením.

Podobně zvýšil ceny i největší pražský dodavatel plynu Pražská plynárenská. „S účinností od 1. 1. 2023 přistupujeme ke zvýšení prodejní ceny zemního plynu u základního ceníku ‚Standard‘ a produktů na něj přímo navázaných v průměru o 11,2 procenta,“ oznámila společnost koncem roku.

V průměru o 12 až 15 procent zdražila své teplo už od 1. prosince loňského roku Pražská teplárenská. Cena za gigajoule se nyní pohybuje kolem 1 100 korun, což je pro průměrný být asi 210 korun měsíčně navíc.

Stále za 10 korun denně

Dobrou zprávou ale je, že za některé položky si obyvatelé metropole nebudou muset připlácet. Jedním z příkladů je jízdné v MHD. To zůstává i nadále velmi levné, a po Praze je tak i v tomto roce možné jezdit v případě zakoupení ročního kuponu za pouhých deset korun na den. Cena čtvrtletního kuponu je i nadále 1 480 korun a měsíčního 550 korun. Beze změny zůstávají také ceny jednorázových jízdenek, které ale město zdražilo loni v srpnu, a to o 25 procent.

Otázkou ovšem zůstává, jak se ke všemu postaví nové vedení Prahy, které zastupitelé více než čtvrt roku od voleb stále nezvolili. Cena jízdného v MHD totiž byla ožehavým tématem mimo jiné i v povolebních jednáních.

Hned za hranicemi Prahy se ale od dubna zdražovat bude. „Změny se nejvíce dotknou cestujících z prvních čtyřech pásem a v rámci nich pak v prvních dvou pásmech,“ informuje středočeský radní pro oblast veřejné dopravy Petr Borecký (STAN).

„Vzhledem k aktuální politické situaci v Praze, kdy není stále znám výsledek povolebního vyjednávání, je předkládaná úprava tarifu zaměřena pouze na jízdné na území středních Čech,“ dodává.

Více v peněžence, méně v kase

Dobrou zprávou pro lidi, ale špatnou pro rozpočet městských částí je fakt, že ani jediná z částí Prahy nezvýšila pro letošní rok daň z nemovitosti na svém území. Peníze z daně jsou totiž podstatným příjmem radnic a její nezvýšení v kombinaci s inflací znamená, že fakticky do kasy přiteče mnohem méně.

„Postup pro další roky bude záležet na budoucí radě hl. m. Prahy a zastupitelstvu a hlavně na postoji městských částí,“ vysvětluje dosluhující náměstek pro oblast financí Pavel Vyhnánek (Praha sobě).

„Je mýtem, že daň z nemovitosti plyne do rozpočtu města. Ve skutečnosti jde přímo do rozpočtů městských částí. Změna v minulém volebním období byla učiněna pouze tam, kde si o ni městské části zažádaly,“ zdůrazňuje Vyhnánek.

Změně nenahrával ani fakt, že loňský rok se nesl v duchu předvolebního boje. Možná tedy nové koalice změnu zváží, až se letos na radnici pořádně usadí.

Vyšší nejsou ani poplatky za odpady. Ty zůstávají na půlkoruně za litr sběrné nádoby na směsný komunální odpad. Stejně tak poplatek za psa, který je nadále 1 500 korun ročně za jednoho psa a za druhého a dalšího psa 2 250. Pouze 600 a 900 korun činí poplatky v případě, že pes žije u rodinného domku, a 200 a 300 korun, pokud je majitelem psa důchodce.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!