130 let

Zdražte, tlačí potravináři na řetězce

Česko

Prudce roste cena obilí * Dodavatelé chtějí, aby v obchodech zdražilo pečivo a maso * Jinak zkrachujeme, tvrdí

PRAHA Drahé obilí a energie a hrozba vyšší DPH. Z této neblahé vize podle tuzemských potravinářů vyplývá jediné: obchodní řetězce musí zdražit jimi dodávané potraviny, jinak mnohým z dodavatelů hrozí v blízké době krach.

„Je nevyhnutelné, aby ceny stouply. Nastane určitě velký boj s obchodními řetězci,“ míní Jan Veleba z Agrární komory.

Jenomže řetězce zoufalým žádostem potravinářů kvůli zostřené konkurenci na trhu nevyhoví. „Budeme se snažit držet ceny na nejnižší úrovni i v budoucnu,“ říká Eva Karasová ze společnosti Tesco.

Dodavatelé ovšem v zájmu přežití požadují, aby výrazněji podražilo maso a hlavně pečivo. Odvolávají se na téměř dvojnásobné ceny obilí, které stouply kvůli suchu v Rusku i povodním v Pákistánu. Zatímco před rokem stála tuna potravinářské pšenice okolo 2800 korun, dnes se za ni platí 4500 korun.

I na ceny masa má zásadní vliv právě cena obilí, které se používá do krmných směsí a představuje okolo poloviny nákladů. „Pokud se to nepodaří promítnout do zvýšení koncových cen, povede to k uzavření některých farem, protože provoz již nebude rentabilní,“ varuje Jiří Holý, ředitel Agrofert drůbež.

Brzy se tak možná v obchodech neobjeví některé značky, na které jsou lidé zvyklí. „Čekáme, že se třeba s někým nedohodneme na cenách a nebudeme dodávat naše zboží,“ říká Zdeněk Jahoda, ředitel výrobce cereálií Emco. Obchodníci ale zdražovat odmítají, protože lidé jsou na ceny citliví a vyhledávají spíše levné výrobky nebo speciální nabídky. „Český trh se vyznačuje vysokou cenovou konkurencí,“ říká Lukáš Hora z firmy Ahold, provozující prodejny Albert.

Pokračování na straně 19

Zdražte, tlačí potravináři

Dokončení ze strany 1

Jenže podle výrobců potravin není možné, aby se vysoké ceny obilí nepromítly v cenách. „Je to samozřejmě velmi drastické, současné ceny nejsou zvladatelné,“ říká zástupce jedné z velkých tuzemských pekáren, který nechtěl být jmenován.

Právě pekárny, jejichž produkce je velmi energeticky náročná, a masokombináty trápí nízké ceny v obchodech nejvíce. „My jsme nakupovali v létě tunu obilí za 2900 korun (za tunu), dneska je nakupujeme za pět tisíc korun. To je obrovský nárůst nákladů, to musíte promítnout do ceny,“ poznamenal šéf pekárny Penam Jaroslav Kurčík.

Podle Dany Večeřové z potravinářské komory nejsou vyhlídky do budoucna moc radostné. „Hlavně skokové zdražení energií by se mělo projevit v cenách potravin. Pokud se to nestane, spousta potravinářů nebude schopná to dál snášet,“ říká Večeřová.

Jak velké by případné zdražení mohlo být, nechce nikdo odhadovat. „Hodně to závisí na tom, o kolik stoupnou ceny energií. Podle mě by trh mohl unést desetiprocentní zdražení a potravináře by to zachránilo,“ říká Jan Veleba.

Kromě možného krachu některých závodů by tlak na nízké ceny mohl ovlivnit také kvalitu potravin. „Pokud se bude tlačit na nízkou cenu, ovlivní to i konečnou úroveň kvality potravin,“ dodává Večeřová. Případné zdražení nevylučuje Petr Vyhnálek z řetězce Globus. „Samozřejmě chápu. že vyšší ceny obilí nemohou výrobci vstřebávat donekonečna. Ale také se to nesmí zneužít a ceny by se měly nastavit férově,“ říká Vyhnálek. Také Hora z Aholdu připouští, že do konečných cen se možná promítnou postoje dodavatelů.

Na zvyšování cen v obchodech ale zřejmě nebudou tlačit jen potravináři. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Zdeněka Juračky se ceny určitě zvednou, pokud porostou ceny provozu, tedy hlavně elektrické energie a mezd.

***

PŘÍLIŠ DRAHÉ OBILÍ „Například cena ovsa se za rok zvýšila ze tří a půl tisíce na pět a půl tisíce korun za tunu, což bude mít dramatické dopady. Podobně i ceny pšenice půjdou ještě nahoru,“ říká Zdeněk Jahoda ze společnosti Emco, která vyrábí cereálie. Více čtěte v rozhovoru na straně 16

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás