21. října 2013 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zdvižený prostředník? Nevkus a ostuda, hodnotí Zemanovi příznivci

Instalace Davida Černého budí u zemanovců nevoli | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Instalace Davida Černého budí u zemanovců nevoli | foto: MAFRA - Tomáš Krist

PRAHA Výtvarník David Černý opět provokuje. Necelý týden před volbami umístil na Vltavu patnáctimetrový zdvižený prostředníček a nasměroval jej k Hradu. Nová dominanta Prahy však zejména před Zemanovými příznivci neobstála.

Na nábřeží novinka vzbuzuje pozornost, lidé o ní diskutují. Cizinci si obří zdvižený prostředník fotí, aniž tuší, o co jde. Sám autor David Černý k důvodu instalace nejprve jen podotkl, že je namířena proti Hradu. Posléze poslal serveru iDnes.cz SMS zprávu, kde poslání díla upřesnil: "Je to normální fakáč těm zm***m komunistickejm zasr**ejm na Hradě."

Politici a zdvižené prostředníčky

Urážlivé gesto vztyčeného prostředníčku je značně rozšířené a v oblibě ho mají i čeští politici. V únoru 2007 ho použil v parlamentu tehdejší premiér Mirek Topolánek. Později vysvětloval jeho význam jako neverbální komunikaci s ministrem financí Miroslavem Kalouskem. O rok později gesto použil Kalousek vůči tehdejšímu poslanci Davidu Rathovi poté, co Rath zmínil Kalouska v souvislosti s nedostatečnou péčí o duševně nemocné v České republice. Zpěvák Karel Gott zvedl prostředníček dokonce v televizi. ZDROJ: ČTK

Zatímco prezident Zeman snímky prostředníku podle mluvčí Hradu Hany Burianové viděl a komentovat je odmítl, u jeho příznivců nadšení příliš nevyvolává. Ministr dopravy Zdeněk Žák šel v hodnocení nejdále a označil dílo rovnou za "nevkus." Mluvčí strany SPOZ Vladimír Kruliš je přeci jenom smířlivější. "O tom, jaká tato věc je, si udělají nejlépe názor sami občané," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí.

Více než umělecká hodnota díla však vyvolává diskusi v řadách SPOZ samotná osobnost Davida Černého. "Po ovoci poznáte je... Matouš 7, 15-20," uvedl ministr dopravy Zdeněk Žák na adresu Černého známý verš z Bible. V daném místě bible varuje také před lživými proroky, kteří přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Zda Žák mezi ně počítá i Černého však v SMS už neupřesnil.

Zapomenuta Zemanovými příznivci nezůstala také Černého Entropa, která vyvolala debatu při českém předsednictví v EU v roce 2009. "Po mezinárodní ostudě, kterou pan Černý způsobil v Bruselu, není co komentovat," odmítl Černého zdvižený prostředník komentovat předseda SPOZ Zdeněk Štengl.

Provokatér Černý

Výtvarník David Černý politické dění svými díly glosuje poměrně často. Do podvědomí veřejnosti se dostal například tankem, který přetřel na růžovo v roce 1991. O dvacet let později byl tank umístěn na plovoucí ponton v rámci Týdnu svobody. Černý k němu tehdy také přidělal velký prostředník. Tank měl připomenout 20. výročí odchodu sovětských vojsk z Československa a rozpuštění Varšavské smlouvy.

Motiv prostředníčku použil Černý také o několik let později, kdy výtvarné materiály zpracoval do stejného gesta, prostředníčku porostlého trny.

vsvVěra Svobodová

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz