Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka -1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
27. listopadu 2016 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Že je ‚vodnice‘ méně škodlivá, je lež. Jedna je jako sto cigaret, říká onkolog Vyzula

Vodní dýmka (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodní dýmka (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA „Pokud je nějaká čajovna postavená na konzumaci smrtících výparů, tak ji zavřeme,“ říká jeden z nejhlasitějších kritiků vodních dýmek poslanec Rostislav Vyzula. Podle něj jsou vodní dýmky možná ještě nebezpečnější než normální cigarety.

Vyzula, který je za ANO předseda zdravotnického výboru, dlouhodobě nesouhlasí s výjimkami v protikuřáckém zákoně. Významný český onkolog a profesor prosazuje celoplošný zákaz kouření ve všech restauracích i čajovnách.

Vyzula už dlouhodobě usiluje i o zákaz vodních dýmek, které jsou rozšířené převážně v čajovnách. Podle Vyzuly se jedná o nebezpečný společenský trend, který by bylo vhodné zarazit, už proto, že popularizuje kouření mezi mladými

Lidovky.cz: Proč chcete úplný zákaz vodních dýmek?
Dýmky u nás nemají tradici a přesto jsou na velkém vzestupu. Ten je vhodné zastavit. Dokonce i země, kde jsou vodní dýmky tradiční, jako je Saudská Arábie, Indie, Singapur či Tanzánie, je zakazují! Nehledě na rozvinuté země, jako např. Kanada.

Co je to vodní dýmka

Vodní dýmka se skládá ze tří částí. Karafy, těla a korunky. V korunce je umístěn tabák, který je ohříván uhlíkem. Kouř pak vede do karafy, kde je přes vodu ochlazován a poté vede tělem dýmky až do šlahounu, kterým se dýmka kouří.

Je rozšířená lež, že vodní dýmky jsou bezpečnější než cigarety. Není tomu tak. Kromě toho, že dýmky obsahují nikotin, dehet, arsen či olovo, mají větší množství oxidu uhelnatého než cigarety. Navíc ve vodní dýmce nalezneme - na rozdíl od cigaret -karcinogenní zplodiny z uhlí.

Lidovky.cz: Jak působí vodní dýmky na lidský organismus? Jsou škodlivější než běžné cigarety?
Dýmky vedou k závislosti, srdečním i respiračním onemocněním, rakovině či poškozením nenarozeného plodu. Iluze bezpečnosti pramení z faktu, že část nikotinu je absorbována ve vodní nádržce dýmky. Kvůli tomu však trvá ještě déle, než kuřák nasytí svou potřebu nikotinu, a tedy o to víc zvyšuje příjem škodlivin.

Profesor, onkolog a poslanec Rostislav Vyzula

Profesor, onkolog a poslanec Rostislav Vyzula

Oproti cigaretám, kterých i ti nejtěžší kuřáci vykouří třeba jednu krabičku denně, trvá vykouření jedné dýmky mezi 20 a 90 minutami. Za tuto dobu člověk inhaluje ekvivalent 100 cigaret!

Lidovky.cz: Jaká onemocnění může kouření vodní dýmky způsobit?
Aby škodlivosti nebylo málo, sdílení náústků při kouření dýmek vede k zvýšenému riziku přenosu infekcí, jako jsou opary, žloutenka, ale i tuberkulóza (kouření dýmek je společenská záležitost a dýmka bývá sdílena).

Lidovky.cz: Mohou být nebezpečné i proto, že jsou populární mezi mladými lidmi a tváří se neškodně?
Lež o neškodlivosti dýmek vede k tomu, že se zejména mladí lidé oddávají dýmkám ve větším množství v iluzi o jejich bezpečnosti. Nejvíce rostoucí skupinou uživatelů vodních dýmek jsou mladí lidé, často mladší 18 let. Jejich oblibu podporují tabáky s různými lákavými ovocnými příchutěmi. Mimochodem ochucené cigarety jsme z tohoto důvodu už zakázali, není důvod tedy nezakázat i ochucené vodní dýmky!

Voňavá vodní dýmka pod paprsky slunce.
Vodní dýmka

Lidovky.cz: Dá se na vodní dýmce vypěstovat závislost?
Stejně jako je marihuana prvním krokem k tvrdým drogám, jsou i vodní dýmky prvním krokem k celoživotnímu zlozvyku kouření. Uvědomme si také, že vodní dýmky jsou nezřídka zneužívané ke konzumaci alkoholu či marihuany. Není výjimkou, že zejména mládež nahradí vodu v dýmce alkoholem či tabák marihuanou. Povolováním vodních dýmek tak ulehčujeme konzumaci těchto drog.

Lidovky.cz: Častým argumentem proti zákazu je, že povede k uzavírání čajoven...
Pokud je nějaká čajovna postavená na konzumaci smrtících výparů z dýmek, já říkám – „Jen ji zavřeme!“

Jakub Kopřiva

Autor

Jakub Kopřivajakub.kopriva@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...