31. března 2015 17:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

V bezpečí? Od střelby mě dělily dveře od záchodu, zlobí se přeživší z Brodu

Petr Gabriel se před střelcem v Uherském Brodě schoval na toaletu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Gabriel se před střelcem v Uherském Brodě schoval na toaletu. | foto: Česká televizeReprofoto

PRAHA Když sledoval tiskovou konferenci k zásahu policie v Uherském Brodě, pořádně se rozčílil. Z výsledků kontroly se totiž dozvěděl, že byl „v relativně bezpečném prostředí a nehrozilo mu nebezpečí.“ „Je bezpečné prostředí, když vás od výstřelu dělí dvoje nezamčené dveře?“ ptá se rozzlobeně přeživší Petr Gabriel v rozhovoru pro Lidovky.cz. Policie ho totiž vysvobodila až po více než dvou hodinách.

  • „Nebylo možné na místo nepozorovaně vniknout. Pan Gabriel byl v tu dobu v relativně bezpečném prostředí, nehrozilo mu bezprostřední nebezpečí,“ řekla s tím, že policie prý byla připravena okamžitě zakročit.

Lidovky.cz: Podle prvního šetření policejního zásahu proti střelci v Brodě vám bezprostřední nebezpečí nehrozilo. Proto se vás policie nesnažila vysvobodit. Co na to říkáte?
Nevím, co by dělala paní Hýbnerová (Michaela Hýbnerová, která měla šetření na starost; poznámka redakce), kdyby byla v mojí kůži. Jak bezpečné prostředí to je, když vás od jednoho výstřelu dělí prakticky dvoje dveře, jedny od vstupu na toalety a druhé od kabinky. Nejste zamčený ani zabarikádovaný, prosíte policii o pomoc a ta vám řekne, že jste v bezpečí. Ve mně to vyvolalo zděšení. Vždyť ta paní lhala.

Lidovky.cz: V čem lhala?
Na tiskové konferenci říkala, že se za perimetrem nikdo nepohyboval. Byla tam minimálně moje manželka a ještě další dvě osoby. Lidí se tam prý pohybovalo více. Navíc moji manželku dodnes nevyslechli. A pokud paní Hýbnerová lže, znevěrohodňuje to navíc celé vyšetřování.

Lidovky.cz: Policie prý měla pod kontrolou také chodbičku před toaletou. Kdyby za vámi chtěl střelec vstoupit, prý by okamžitě zasáhla a nic by se vám nestalo.
Policisté to ale měli pod kontrolou jen chvilku, celou dobu v budově nebyli. Slyšel jsem hluk kolem dveří, jak prošel střelec, což bylo zhruba po druhé hodině. V ohrožení života jsem byl neustále. Jak by poznali, že se něco stalo? Kdyby za mnou přišel, vypálil do mě šest sedm ran, to by mě hned určitě nezachránili. Je mi z toho až špatně.

  • „Nedostatečně hodnotíme komunikaci s panem Gabrielem. Pro tohoto muže byla minuta neuvěřitelně dlouhá. Byť nevidíme v postupu policie pochybení, domníváme se, že máme rezervu v tom, abychom vyčlenili policisty nebo psychologa pro komunikaci s osobami v těchto situacích,“ přiznala Hýbnerová.

Lidovky.cz: Rezervu policie shledala v komunikaci s vámi. Pro příště chce dát osobám v podobných situacích na telefon psychologa či policistu. Z vaší zkušenosti: pomohlo by vám to v tu chvíli?

Myslíte si, že bych dvě hodiny telefonoval ze záchodu, a tím pádem se prozradil? I s manželkou jsem mluvil vždy jen chvíli, třeba minutu, pak jsem to položil. Jinak jsem komunikoval přes sms zprávy.

Lidovky.cz: Vy jste v tu chvíli také policii nabádal k tomu, ať zasáhne. Střelci jste byl nejblíž a slyšel jste, jestli se něco děje. Co vám tehdy řekli, proč nezasáhnou?
Ať se uklidním, ať jsem v klidu.

Lidovky.cz: Jak s ohledem na to, co zaznělo na konferenci, hodnotíte předchozí kritiku starosty Patrika Kunčara? Kdyby měla policie chodbu pod kontrolou, nemohl by vás ohrozit, když o tom, že se tam skrýváte, promluvil v televizi.
To je další rozpor, který na konferenci zazněl. Navíc mně tam neustále spínalo čidlo. Kdykoli jsem se pohnul, sepnul ventilátor. Měli vypnout elektřinu i plyn, ale policie mi řekla, že tam není od toho, aby vypínala plyn. Jenže kdyby ho tam střelec pustil a začal do toho pálit, možná by i pan Tkadleček (Jaromír Tkadleček, šéf krajského ředitelství; poznámka redakce) letěl až 300 metrů od budovy. Navíc když se večer policie snažila odvést z domu manželku střelce, to se ukázali, to vypnuli elektřinu v celé ulici. 

Plán restaurace Družba, kde v únoru střelec Zdeněk K. zastřelil osm lidí.
Zapálením svíčky a položením květin uctil premiér Bohuslav Sobotka 2. března v...

Lidovky.cz: Podle šetření pochybil jen operační důstojník, který se snažil zasahujícím policistům zákrok rozmluvit. Jinak byl celý zásah v pořádku. Jak to hodnotíte?
To jsem také slyšel, že to byla chyba operačního důstojníka. Policie je ale celek a pokud někdo z nich udělá chybu, mají se chlapsky přiznat. Zbabrali to, ale to se stane.

Co ukázalo policejní šetření

  • Při policejním zásahu u tragédie v Uherském Brodu chyboval operační důstojník. Snažil se zasahujícím policistům rozmluvit zákrok proti střelci, aby se nestalo "ještě něco horšího". Ti ho ale neposlechli a v plánování akce pokračovali, uvedla na tiskové konferenci Michaela Hýbnerová z odboru vnitřní kontroly policejního prezidia. Podle ní byl jinak celý policejní zásah v pořádku.
  • LIDOVKY.CZ: Střelec z Brodu trefil účetní šestkrát. Chyboval operační důstojník

Plán restaurace Družba, kde v únoru střelec Zdeněk K. zastřelil osm lidí.
hmHana Mazancová