130 let

Že jsou ženy horší? Neomluvitelné

Česko

Spor v lékařské komoře – Výroky prezidenta Milana Kubka urazily lékařky

Žena musí být několikanásobně lepší než muž, pokud má uspět v soutěži o stejnou vedoucí pozici ve zdravotnictví, říká profesorka Eva Syková, expertka na kmenové buňky, která přednáší po celém světě.

* LN Prezident lékařské komory Milan Kubek měl prohlásit, že ženy v medicíně nemohou mít stejné pracovní nasazení jako muži. Co tomu říkáte?

Je to neomluvitelný výrok. Nikdo by si neměl dovolit takto generalizovat. Jsou doktoři dobří a špatní, ať to jsou muži, nebo ženy. Některé fyzicky náročné obory se pochopitelně více hodí pro muže. Přesto jsou v nich vynikající ženy. Nic dnes v medicíně není pro ženy uzavřeno. Znám mnoho lékařek, které svými znalostmi i svým pracovním nasazením převyšují muže. Takto se to prostě říkat nedá.

* LN Nemohl dokonce některé lékařky urazit?

Myslím, že jsou na to ženy u nás zvyklé. Sama jsem se s takovým přístupem setkala tolikrát! A všechny ženy, které jsou ve vedoucích pozicích, tyto zkušenosti mají. Je pravda, že by si to neměl dovolit. Není to tak, jak řekl, takhle se to generalizovat nemá.

* LN Setkala jste se sama jako žena během své kariéry s předsudečným přístupem?

Samozřejmě jsem se s tím mnohokrát setkala, hlavně v České republice. Už se s tím zřídkakdy sejdu v jiných zemích Evropské unie nebo v USA. Myslím, že jsme v tom hodně pozadu.

* LN Máte alespoň pocit, že se situace ve zdravotnictví pro ženy zlepšuje?

Právě tento výrok ukazuje, že to tak v České republice stále je. Je tu ještě mnoho mužů, dokonce i významných profesorů, kteří tento názor zastávají. Mezi mladými lékaři jsem se s tím ovšem už nesetkala. Pomáhá i to, že je mnoho příkladů, i v chirurgii, kdy jsou ženy vynikajícími odbornicemi.

* LN Přece jen jsou ale obory, které vyžadují větší sílu...

Fyzická zdatnost může být u žen vynikající. Je tak čistě jenom otázka rozhodnutí, co chtějí ženy dělat. Fyzické kvality mužů bych dnes nezdůrazňovala. Když dnes vidíme některé obézní muže a podobně, musíme uznat, že na tom nemusí být muž nutně fyzicky lépe než žena.

* LN Co říkáte na argument, že péče o rodinu je pro ženy handicapem?

Ne, to rozhodně s dětmi nijak nesouvisí. Celá řada úspěšných žen má také úspěšnou rodinu. Je to otázka nasazení, toho, co člověk chce a čemu dává přednost. Muži to zase často kompenzují svými koníčky. Mají řadu aktivit, které žena lékařka mnohdy dá stranou a stará se hlavně o své zaměstnání a o rodinu.

* LN Není pravda, že lékařky slouží méně služeb, a mají proto méně zkušeností?

Někde to tak být může, že chtějí dělat méně služeb. Ani to bych ale nezobecňovala. Po určité období v životě pochopitelně mohou dělat méně služeb, ale nejsou kvůli tomu horší lékařky. Kvalita lékaře nezávisí na počtu služeb. Myslím, že je to na společnosti. Když chce, aby se převážně ženy staraly o rodinu, když u nás muži na rodičovskou dovolenou moc nechodí, měla by ženám s malými dětmi vyjít vstříc. To je hlavní.

* LN Čím to je, že na vedoucích pozicích ve zdravotnictví je méně žen?

Důvody jsou asi dva a jsou na obou stranách. Česká společnost je stále nedůvěřivá k ženám. Když je stejně dobrá žena a muž, dá přednost muži. Žena musí být několikanásobně lepší než muž, pokud aspiruje na stejnou pozici. To je zásadní zkušenost a je to svým způsobem společensky zastaralý přístup, není to tak všude. Na druhé straně je třeba říci, že se ženy o tyto pozice málo ucházejí. Jednak mohou být právě uvedeným přístupem znechuceny. Zároveň jsou ale tak vedeny společností, a to i svými nejbližšími, že nemají být tak ambiciózní. Místo aby je společnost za ambice oceňovala uznáním, spíše je v jejich snahách brzdí.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás