Pondělí 23. listopadu 2020svátek má Klement 5 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svědectví: Že mě vyhnal Schwarzenberg? Lež jako věž!

Oba prezidenští kandidáti před prezidentským duelem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Oba prezidenští kandidáti před prezidentským duelem. | foto: MAFRA-Dan Materna

PÍSEK Je to další usvědčení Miloše Zemana ze lži. Při úterní debatě vpálil svému rivalovi, že neochraňuje chudé a slabé. Zkoušel to doložit tvrzením, že když Karel Schwarzenberg v 90. letech zrestituoval zámek v Čimelicích, vysokým nájmem vyhnal tamější učiliště pro postižené a připravil o byt učitelku Táňu Bílou. Ta však serveru Lidovky.cz řekla, že v době restituce už v bytě deset let nežila.

Schwarzenberg Zemanovo tvrzení popřel hned v debatě s tím, že je Bílá jeho dlouholetá kamarádka a že si navíc ničeho takového není vědomý. "Kdo vám to nakukal?" zeptal se ještě Schwarzenberg.

Třiasedmdesátiletá Táňa Bílá nyní serveru Lidovky.cz Schwarzenbergova slova potvrdila. Jejich vztahy jsou prý dodnes dobré, oslovuje ho láskyplně "Kari".

Lidovky.cz: Jak jste se o nečekaném angažmá v prezidentské kampani dozvěděla?
Volala mi to večer dcera z USA. Řekla jsem: Co to je za blbost!? Dcera přitakala: Viď, mami! Zůstala jsem překvapená.

ČTĚTE TAKÉ:


Lidovky.cz: Přišla jste skutečně kvůli panu Schwarzenbergovi o služební byt a musela odejít?
Je to lež jak věž! V roce 81/82 byla zrušena filmová škola, kde jsem dvacet let učila. Tam byly asi čtyři podnikové byty, z nichž jsme dostali výpověď. Přešla tam totiž zvláštní učňovka a my jsme se přestěhovali do Písku, kde jsem učila na gymnáziu. Pan Schwarzenberg dostal zámek zpět o devět, deset let později, takže mě skutečně nevyštípal. Nevím, kdo nezodpovědný tohle Zemanovi řekl, asi nějaký trouba. 

Lidovky.cz: Co říkáte na to, že si z vás Zeman udělal zbraň na Schwarzenberga?
Podivuju se tomu, protože pan Zeman je chytrý člověk. Muselo se to k němu dostat stylem "jedna paní povídala".

Lidovky.cz: Jak dlouho pana Schwarzenberga znáte?
Táta pracoval dvacet let na panství na Orlíku, takže jsme se znali jako děti. Když v roce 48 Schwarzenbergové odcházeli, bylo mi osm let, Karimu necelých jedenáct. Od té doby jsme se viděli jen párkrát. Člověk byl vychováván k úctě k této rodině, protože měla zájem o své zaměstnance, měli se dobře. Karlovi šestému, otci dnešního ministra, opravdu na lidech záleželo.

Co padlo v debatě

Zeman: Prohlásil jste, že chcete být ochráncem chudých a slabých.
Když jste restituoval zámek v Čimelicích, bylo tam učiliště pro zdravotně postižené děti. Tomuto učilišti jste nasadil takové nájemné, že se muselo vystěhovat. Zadruhé, Táňa Bílá, učitelka na učilišti, přišla o služební byt a musela k příbuzným. Je toto ochrana slabých a chudých?

Schwarzenberg: Učiliště odešlo nikoliv kvůli přehnanému nájmu, ale už dlouho usilovalo o výhodnější místo. Zámek pro tento účel postaven nebyl a byl velice nevhodný. Táňa Bílá je moje přítelkyně. Odstěhovala se do Písku, protože tam měla povolání. Nikdy mi nic nezazlívala, nevím, kdo vám to nakukal.

Zdroj: MF DNES

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Hongkongská policie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Hongkongská policie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

Hongkongská policie - ilustrační foto.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...