Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zmizí ze sítě chemtrails? Facebook přitvrzuje v boji s nepravdivými zprávami

Česko

  6:00
PRAHA - Vedení Facebooku tvrdě zakročí proti stránkám, které prostřednictvím sociální sítě šíří nepravdivé a falešné zprávy, označované též jako „fake news“. Dosud se Facebooku dařilo pouze blokovat reklamy s odkazem na falešný obsah. Jaké dopady bude mít novinka v českém prostředí se ale teprve uvidí.

Facebook. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

„Na českém Facebooku takový krok může vést k úbytku reklamy na různá skandální odhalení ohledně dopadu chemtrails (z anglického chemical trail. Podle konspiračních teorií totiž známá bílá čára na obloze za letadly není jen běžná kondenzační stopa, ale vlády tak obyvatele „práškují“ chemikáliemi, které ovlivňují jejich vědomí. - pozn. red.) na mozky lidí,“ komentoval pro server Lidovky.cz nedávno vydanou tiskovou zprávu vedení společnosti Facebook Josef Šlerka.

Ztížená sebepropagace

Vedení sociální sítě totiž brzy učiní opatření, které omezí šíření falešných zpráv, anglicky označované jako „fake news“. To by spočívalo ve ztížení podmínek pro propagaci vlastního obsahu na Facebooku.

Doposud fungoval boj proti těm, kteří šíří nepotvrzené a nepravdivé informace, na základě jiného mechanismu. Facebook pouze blokoval reklamu, která obsahovala odkaz na stránky s obsahem, který byl specializovanými agenturami označen jako falešný.

Ve vyhodnocování toho, co jsou „fake news“, budou hrát roli jednak tyto organizace, navíc ale i samotní uživatelé Facebooku. Ti mají už nyní možnost nepravdivé zprávy nahlásit jako závadný obsah. Ve formuláři pak mohou dokonce vybrat důvod, proč informace nepovažují za relevantní.

Favorit 30 let

„Falešné zprávy poškozují naši komunitu. Činí svět méně informovaným a způsobují erozi důvěry,“ uvedlo v tiskové zprávě vedení společnosti Facebook.

Celkově chce s šiřiteli falešných zpráv bojovat třemi způsoby. Jednak tím, že bez reklamy už nebude existovat finanční motivace k vytváření falešných zpráv. Vytvoří také nové způsoby zabraňující šíření falešných zpráv. Jako „zbraň“ nasadí i snazší informování od uživatelů Facebooku v momentě, kdy se setkají s falešnými zprávami.

Práce s počítačem – ilustrační foto.

Opatření Facebooku ovšem mohou být pro „potrestané“ jen dočasná. V případě, že konkrétní stránka přestane šířit falešné zprávy, bude jí používání reklam znovu umožněno.

Odborníci na sociální sítě takovou nicméně i tak změnu vítají. Považují ji za velmi důležitou. Podle vysokoškolského profesora a odborníka na analýzy dat ze sociálních sítí Josefa Šlerky tím Facebook sleduje dvě věci. Jednak chce prý snížit zásah obsahu takových stránek, za nějž platí. „Zadruhé narušení zisku stránek, které svůj byznys staví na šíření lživých zpráv. Takové stránky totiž často vydělávají na rozdílu ceny za klik z Facebooku na web a zisku z internetové reklamy,“ uvedl pro server Lidovky.cz.

„Na českém Facebooku to může vést k úbytku reklamy na různá skandální odhalení ohledně dopadu chemtrails na mozky lidí a samozřejmě i menším ziskům daných mediálních podnikatelů. Nicméně to záleží na tom, jak bude celá věc u nás pojata. Přeci jen nejsem úplně velký trh,“ rozvedl dále svou myšlenku.

Vliv na Česko? Uvidí se

Jakýkoliv krok Facebooku v boji se šířením falešných zpráv kvituje také odbornice na sociální média Eliška Vyhnánková. Zároveň ale nepředpokládá, že to bude mít výrazný vliv na českou scénu. „Většina lživých zpráv z pochybných serverů se stejně šíří organicky, tedy neplaceně. Dost často se i stává, že různé regulační kroky spíše dopadnou nechtěně na ty, kteří nic špatného nedělají - například nedávná stopka úpravám obrázků a textů u sdílených odkazů,“ míní.

„Ale pokud by to alespoň u pár stránek způsobilo, že si začnou hlídat, na které servery odkazují, budu moc ráda. A těším se na chytřejší a ještě propracovanější mechanismy v budoucnu,“ dodává.

Před časem avizoval zastavení příjmů z inzerce pro dezinformační weby Seznam.cz. O pár dní později však od plánu ustoupil.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat