Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze školy do velkého světa

Česko

Tento týden do českých kin vstupuje „film nejmladšího českého režiséra“ Proměny. Tomáš Řehořek stojí na samém počátku kariéry, film má kus života už za sebou.

PRAHA Debut Tomáše Řehořka Proměny zahajoval festival Finále, bojoval v hlavní soutěži Evropského festivalu nezávislých filmů v Paříži, účastnil se přehlídek v Piemonte, Phoenixu a Atlantě. Už nehotová verze přesvědčila spoustu profesionálů, aby se na původně studentském projektu podíleli: italské producenty, skladatele Dejana Pejovice, nominovaného Evropskou filmovou akademií v kategorii Evropský hudební skladatel 2007 za hudbu k filmu Gucha!, či tuzemského distributora HCE.

Například herec Karel Roden si na Proměnách poprvé vyzkoušel roli producenta. „Mám rád zvláštní a zajímavé filmy. Vůbec mi nevadí, když jsou nějakým způsobem posunuté. Dokonalost pro mě není směrodatná. Když mi bylo nabídnuto, abych se stal jedním z producentů Proměn, film už byl téměř hotový. A protože se mi líbí, rozhodl jsem se mu pomoci,“ říká Roden.

Řehořek, jemuž tehdy bylo dvacet a studoval ještě ve Zlíně, musel točit buď za měsíc, nebo vůbec ne. S minimálním rozpočtem, štábem pěti lidí a herci z nejrůznějších divadel během deseti dnů natočil 80 procent dnešní stopáže. Štěstí mu vedlo ruku už v téhle fázi: herci Petra Hřebíčková a Norbert Lichý se stali letošními držiteli cen Thálie. Požehnáním se pak pro Proměny stala producentka Nelly Jenčíková, která se projektu ujala už na zlínské škole. „Je to hlavně její zásluha, že se Proměny dostaly ze studentské podoby o několik levelů výš,“ říká Řehořek. Následovala totiž profesionální obrazová a zvuková postprodukce v římských studiích Cinecitta a v pražském soundsquare.

Film sestává z paralelně vyprávěných příběhů čtyř postav, jejichž osudy se protnou v jeden okamžik na jednom místě: svobodné mámy dvou dětí, její matky, ženy, která po dítěti naopak zoufale touží, a sportovce za zenitem.

Proměny na česká plátna vstupují 30. dubna v odvážném počtu 23 kopií.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....