Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -6 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Že sociálka nepřijela kvůli uprchlíkům? Ministryně lže, zvažuje stížnost partnerka muslima

E. Z. se svým napadeným muslimským přítelem I. T. Fotku na facebooku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy E. Z. se svým napadeným muslimským přítelem I. T. Fotku na facebooku... | foto: Archiv E. Z.

PRAHA Úřednice ze sociálního odboru nekontrolovaly Evu Zahradníčkovou kvůli její dlouhodobé pomoci uprchlíkům. Takový je závěr, který oznámila ministryně Michaela Marksová. Jenže matka dvou dětí označila její slova za lež a zvažuje, že podá stížnost k veřejné ochránkyni práv.

Dobrovolnici Zahradníčkovou, která pravidelně jezdí se svou rodinou pomáhat lidem do uprchlických táborů, závěr šetření ministerstva rozčílil. „Je mi z toho zle, lžou,“ reagovala v sms zprávě na dotazy serveru Lidovky.cz.

Důkazy o tom, jak probíhala návštěva u ní doma i na sociálce, jí ale chybí. „Nemám nic. Ani mi nedali žádný protokol. Jen mě mrzí, že jsem neměla u sebe diktafon, protože teď budou popírat vše, co mi řekli. Jsem totálně znechucená,“ zlobí se.

Obrana lží? Nepřípustné, říká dobrovolnice

Přesto se nechce vzdát a zvažuje další kroky. „Pokud by popírání skutečností mělo poškodit mé jméno, tak se budu bránit. Možná i u ombudsmanky. Považuji za nepřípustné, aby se úřad bránil lží,“ doplnila Zahradníčková v narážce na vyjádření ministryně Marksové k případu.

Šéfka resortu práce a sociálních věcí Marksová totiž verzi aktivistky o údajné šikaně ze strany úředníků považuje za lichou. „Podle informací, které mám k dispozici, orgán sociálně-právní ochrany dětí téma uprchlíků s paní Zahradníčkovou vůbec neřešil,“ uzavřela kauzu.

Dobrovolnice, jež v Česku společně se svým muslimským přítelem vychovává dvě děti, si však stojí za svým. Sociálka ji podle jejích slov navštívila kvůli tomu, že již několik měsíců pomáhá uprchlíkům, na což mají údajně doplácet její synové. Opírá se o údajné vyjádření jedné z úřednic. „Paní (pracovnice sociálky - pozn.red.) na mě vyrukovala s tím, že jiná pracovnice úřadu četla články o tom, co dělám. Prý má vážnou obavu, že když se starám o uprchlíky, nemůžu se starat o svoje děti,“ popsala již dříve, proč musela sociálním pracovnicím vysvětlovat rodinné poměry.

O případ se začalo zajímat samo ministerstvo poté, co Zahradníčková novinářům vylíčila postup úředníků, který považuje za „naprosto nepřípustný“. „Ptala jsem se, jestli jim jde o časovou zaneprázdněnost. Bylo mi řečeno, že i to je jeden z důvodů. Když jsem se jich zeptala, jestli prověřují všechny matky, co jezdí na služební cesty, tak mi na to nic neodpověděli,“ řekla mimo jiné v rozhovoru pro server Lidovky.cz. (více čtěte ZDE)

Podle resortu ale není možné, aby odbor právní ochrany dětí kontroloval rodinu kvůli politickým postojům nebo humanitárním činnostem. „Podle našich předběžných informací odpovídal postup zákonům,“ uvedl mluvčí ministerstva Petr Sulek s tím, že sociálka musí prověřit všechna podezření týkající se ohrožení dětí a následně je buď potvrdit, či vyvrátit. „Orgány sociálně-právní ochrany dětí musí zareagovat na jakýkoliv podnět, že se někdo nestará o děti, provést základní šetření, které zahrnuje i rozhovor a návštěvu bydliště,“ doplnila Marksová.

Konkrétní informace o případu však nemůže ministerstvo ani samotná sociálka, komentovat. „Sdělování informací ke konkrétním dětem nebo rodinám je omezeno mlčenlivostí, nicméně lze reagovat na to, co mediálně prezentovala sama paní Zahradníčková,“ vysvětlil Sulek, proč se resort začal o případ zajímat.

Zahradníčková celou záležitost považuje za „státní perzekuci“. Mezi Čechy se prý už necítí dobře. Kromě toho hovoří skepticky o demokracii v Česku. „Necítím se tady jako svobodný člověk. Myslím, že je na čase to tady sbalit,“ řekla v rozhovoru pro Lidovky.cz v narážce, že zvažuje odchod do zahraničí, kde již dříve nějakou dobu bydlela.

Výhrůžky i útok na přítele

Denně čelí s celou rodinou vulgárním útokům i výhrůžkám, a to ji, jak sama přiznala, psychicky vyčerpává. „Lidé mi píšou, ať vypadnu z Česka nebo že špatně skončím, případně že mě najdou v pytli na dně přehrady,“ popsala, jaké zprávy pravidelně dostává. S fyzickým útokem, se na rozdíl od svého partnera, nesetkala.

„Češi jsou takoví hrdinové, že do očí mi to nikdy neřeknou,“ říká ironicky. Jednou se jí ale stalo, že na ni cizí žena při nástupu do tramvaje plivla a křikla na ní, že se je ostudou pro Česko. Na výhrůžky a nadávky už ale je zvyklá. Stejnému tlaku je vystaven i její partner, muslim žijící v Česku již 14 let, kterého v pražských Vršovicích na začátku února tohoto roku pobodali dva neznámí pachatelé.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...