Neděle 19. ledna 2020svátek má Doubravka 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
3. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Z malých obcí mizí lékárny. Do nejbližší to mají lidé i dvacet minut autem

Lékárna (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lékárna (Ilustrační foto) | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Dostupnost lékárnické péče se zhoršuje. V Česku je 80 obcí s více než 2000 obyvateli, které nemají lékárnu. Místní pro léky musí jezdit autem až 20 minut.

Ve Vraném nad Vltavou jižně od Prahy žije přes dva a půl tisíce lidí, přesto tu už přes rok nemají lékárnu. „Lékárnice, která ji u nás dlouhou dobu vedla, zemřela. Pořád ale podáváme inzeráty a hledáme. Osobně jsem zkoušela přemluvit třeba jednoho lékárníka ze Zbraslavi,“ popsala pro LN starostka obce Dana Ullwerová, která nezájem o provozování lékárny připisuje malému počtu zákazníků, z nichž většina navíc dojíždí pracovat do Prahy. Tam si také kupují léky.

Obec starostky Ullwerové není jediná, která se potýká se stejným problémem, bez lékárny jsou dokonce i výrazně větší města. Tím vůbec největším je podle údajů projektu Česko v datech, který čerpal data od Českého statistického úřadu a Státního úřadu pro kontrolu léčiv (SÚKL), Chlumec u Ústí nad Labem. Bydlí v něm přes čtyři a půl tisíce lidí, lékárnu byste tam však hledali marně.

Grafika k mizejícím lékárnám.

Lékáren, které jsou v obci jediné, je v Česku zhruba 600. V posledních 3,5 letech jich podle České lékárnické komory (ČLnK) zavřelo okolo šedesáti. „Představuje to zhruba 10 procent takzvaných jedinečných lékáren,“ přiblížil LN prezident ČLnK Lubomír Chudoba. Číslo je srovnatelné s počtem lékáren na Karlovarsku.

Ačkoli lokálně klíčové lékárny na malých městech mizí, celkový počet lékáren paradoxně stoupá. V roce 2011 fungovalo po republice 2426 lékáren, dnes je to o sto dvacet více. Růst je ale zapříčiněn především přibýváním řetězcových lékáren v obchodních centrech ve větších městech, zatímco na těch menších a na venkově lékárny končí.

Podle ČLnK existuje v Česku více než osmdesát obcí, které mají přes dva tisíce obyvatel, ale žádnou lékárnu. Trend se přitom v této oblasti zhoršuje a lékárenská péče se tak pro řadu lidí mimo velká města stává hůře dostupnou.

Malé lékárny v hůře dostupných regionech mohou letos žádat o dotace na provoz. Dotaci dostane 53 z nich. Bonifikaci až 600 000 korun jim vyplatí zdravotní pojišťovny.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?
VYZKOUŠENO: Baví děti chytré vějíře?

Učit se zábavnou hrou, to je ideální pro každé dítě, viďte? S dobrými pomocníky to jde jedna báseň, jako třeba s Chytrými vějíři, které jsme s dětmi vyzkoušeli.