Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ze zahraničí máme nabídky na stovky míst pro covidové pacienty, řekl Petříček. Nově pomoc nabídlo i Švýcarsko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Praha Česko má ze zahraničí nabídky nižších stovek míst pro pacienty s nemocí covid-19, řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v Českém rozhlasu Radiožurnálu (ČRo). Mezi zeměmi, které lůžka nabídly, jmenoval také Švýcarsko. Už tento týden mohou být první pacienti převezeni do Německa, dodal.

„V tuto chvíli máme nabídky od většiny okolních států, navíc od Slovinska a Švýcarska, a jedná se o nižší stovky pacientů dohromady,“ řekl Petříček. Zástupci vlády už dříve informovali o nabídkách lůžek pro covidové pacienty z Německa, Rakouska a Polska. „Velmi intenzivně jednáme v tuto chvíli pouze s Německem,“ doplnil ministr.

První převozy pacientů s koronavirem do Německa jsou podle Petříčka na spadnutí. „Odhadujeme, že by to mohlo být už tento týden,“ podotkl. Je podle něj na ministerstvu zdravotnictví, aby vyhodnotilo situaci, zda už k využití nabídek péče o české pacienty v zahraničí dozrála. Upozornil na to, že bariérou je nutnost přeložit celou lékařskou zprávu.

Slovinsko podle Petříčka nabídlo ČR, že se postará o až 20 pacientů, Rakousko je připraveno pečovat o několik desítek pacientů s covidem-19 z ČR. „Dnes máme nově nabídku také od Švýcarska, které by mohlo zajistit přepravu a péči o 20 českých pacientů na svém území,“ dodal.

Polské ministerstvo zdravotnictví na dotaz sdělilo, že zatím čeká na informaci od České republiky o rozsahu potřebné pomoci. V této souvislosti ministerstvo informovalo, že první takový pacient už byl do Polska poslán ze Slovenska.

Epidemie nového typu koronaviru a jeho britská mutace přivedla české nemocnice na hranu jejich kapacit. Ve vážném stavu s covidem-19 bylo v pondělí v Česku hospitalizováno 1568 lidí, což je za roční trvání epidemie dosud nejvíc. Pacientů s koronavirem je v nemocnicích víc než 7700. Volných bylo podle dat ministerstva zdravotnictví k úternímu ránu 14 procent lůžek intenzivní péče, pro pacienty s covidem jich bylo 159. K dispozici jsou pro ně i další stovky standardních lůžek s kyslíkem.

V únoru největší zátěž nakažených dopadala na nemocnice v Karlovarském kraji, v pondělí svou žádost o pomoc armády pro nemocnice oznámil Liberecký kraj. Stav hromadného postižení osob vyhlásili v Pardubickém kraji, došla mu lůžka intenzivní péče.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!