130 let

ZE ZÁKULISÍ

Česko

Ač jsem blb, tak cítím, jak se vlna vzdouvá./ Obnoví se smlouva s nekonečným Bytím (...) I když se to nezdá, nedělám si psinu./ Jenom říkám na rovinu, co zvěstuje hvězda. Ne, to nejsou zápisky objevené pod postelí jednoho z pacientů psychiatrické léčebny, ale úryvek z chystaného muzikálu Daniela Landy Zlatý drak. Ačkoli se projekt teprve začíná připravovat, zájem o lístky je podle brněnského Národního divadla už teď nad očekávání. Zlatý drak se tak začíná pomalu, ale jistě měnit na zlatou slípku snášející zlatá vejce.

Největší radost z toho pravděpodobně bude mít šéf brněnské činohry Zdenek Plachý, který Landu do divadla přivedl. Nejen že divadlu zajistil publicitu, ale i ospravedlnil svou oblibu v oblečení v barvách Ordo Lumen Templi.

Nejen templářský kříž, ale i lebka se může stát předmětem spekulací a dohadů. Zvláště pokud je z křišťálu, podobá se té z posledního filmu o Indianovi Jonesovi a navíc zmizí z okultního krámku v Kalifornii „Ta (lebka) seděla na oltáři a prostě si užívala, že je tu s námi,“ řekla agentuře AP zaměstnankyně obchodu Kristen Nestorová. Kolem křišťálových lebek existuje řada legend, podle jedné se praví, že staří Mayové jich vlastnili třináct, a pokud se dostanou k sobě, mají moc zachránit zemi. A právě na jedné z povídaček je postaven i nejnovější příběh statečného archeologa, který bude mít premiéru na festivalu v Cannes.

Neskutečné příhody Indiany Jonese jsou jedna věc, reálný život pak druhý. Na vlastní kůži se o tom nedávno přesvědčil Paul McCartney. Přestože je znám jako neúnavný ochránce přírody a práv zvířat, nemohou mu ekologové přijít na jméno. Důvodem je paradoxně jeho nejnovější ekologický vůz z Japonska, který si nenechal poslat lodní dopravou, jak by se očekávalo, ale letecky. Ekologickou stopu, jakou za sebou nablýskaný lexus nechal, není třeba ani komentovat. „Je to jako objet šestkrát zeměkouli,“ nechal se slyšet jeden z ekologů. Že je film mocná zbraň, ví dnes každý. Mluví-li navíc o politickém prostředí z tak temperamentního státu, navíc prodchnutého mafií, jako Itálie, jedná se už o velmi třaskavou směs. To už teď vědí i tvůrci filmu Il Divo (Vznešený) o kontroverzní postavě místní politiky - bývalém premiéru Giuliovi Andreottim. Ten pozvání na soukromou projekci snímku určeného pro Cannes sice přijal, ale brzy se zase rozloučil. Jeho rozzuřené na shledanou by se dalo tesat do kamene: „Je to zlomyslnost, špinavost.

Možná se dá říci, že je to z jistého estetického hlediska úspěšné, ale já na estetiku kašlu.“ Další výbušný snímek se mezitím chystá ve Spojených státech. Břitký režisér Michael Moore začal připravovat pokračování svého politického dokumentu Fahrenheit 9/11, tentokrát s pracovním dovětkem 1/2. Načasování je podle tvůrců záměrné - film má být dokončený příští rok na jaře těsně po prezidentských volbách. „Chce prozkoumat, jak se změnila role Ameriky ve světě v posledních osmi letech,“ řekl jeden z producentů Danny Rosset.

  • Vybrali jsme pro Vás