Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš 1 °C polojasno Předplatné LN
16. listopadu 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Co se stane 17. listopadu na Národní třídě? Čtvrté Korzo Národní slibuje nadčasovost

Akce Korzo Národní je podle organizátorů alternativní oslavou státního svátku... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Akce Korzo Národní je podle organizátorů alternativní oslavou státního svátku... | foto: Archiv Díky, že můžem

PRAHA Revoluci ani totalitu nezažili, a tak chtějí poděkovat za svobodou společnost, ve které žijí. Tak se představuje tým stojící za Korzem Národní, akcí, která 17. listopadu už čtvrtým rokem pohltí pražskou Národní třídu. Organizátoři slibují mezigenerační pouliční slavnost, která se nebude soustředit na politické osobnosti, ale na samotné návštěvníky.

„Přijde nám důležité, aby 17. listopad byl nadčasový den. Nadčasové to není, pokud je to pouze vzpomínka, která zůstává u lidí, co ho zažili. Zároveň není nadčasové vynechat historii a soustředit se jen na události posledních měsíců,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz mluvčí a spoluorganizátor akce Martin Pikous.

Akce Korzo Národní je podle organizátorů alternativní oslavou státního svátku...
Příprava na karnevalový průvod Sametové posvícení.

Během oslavy, kterou organizátoři popisují jako „netradiční“ a za heslo si vybrala „Díky, že můžem“, proběhnou koncerty, divadla, výstavy, autorská čtení i prezentace neziskových organizací. Korzo Národní proběhne v rámci několika velkých pražských akcí, které se slučují pod Festivalem svobody. „Všechny akce, které mají podobného ducha a jsou pro svobodu a demokratický systém, to jsou sdělení, pod která se můžeme podepsat, byť to každý dělá jinak,“ řekl Pikous.

Součástí Festivalu svobody je satirický karnevalový průvod Sametové posvícení, od památníku na počest obětí komunistického režimu na Újezdě vyrazí k Václavskému náměstí průvod Pravda nemá alternativu, v Národním divadle udělí společnost Post Bellum, o.p.s. Ceny Paměti národa, na Albertově dojde k tradiční studentské pietní akci a na Václavském náměstí proběhne Koncert pro budoucnost.

Korzo Národní se podle pořadatelů liší především tím, že má relativně apolitický charakter. Podle Pikouse jde o místo, kam lidé mohou přijít i bez transparentu, což prý nabízí alternativu, kterou řada lidí ocení. „Za nás ani není tak důležitý výčet těch umělců, to si koneckonců můžete kdekoli dohledat, ale důležité je, že lidé jsou zastoupení napříč generacemi. Symbolicky to úplně splňuje jeden bod programu, kde vystoupí frontman skupiny Please the Trees Václav Havelka se svým malým synem, a doprovázet je bude ještě sbor seniorů Elpida,“ říká Pikous.

„Kdybychom chtěli vyloženě na něco pozvat, tak jsme připravili takové netradiční představení, říkáme tomu pietní akty. Bude to ve dvě a v sedm hodin a připravujeme to s doprovodem orchestru – první končí hymnou, druhý Modlitbou pro Martu – a chceme, aby člověk z toho minutového zapálení svíčky měl nějaký intenzivnější zážitek,“ dodává. Kromě tradičních koncertů - ty proběhnou na dvojici pódií s názvy Pravda a Láska - se organizátoři například chystají také vytvořit portréty návštěvníků, a to po vzoru projektů jako Humans of Prague.

proPavlína Procházková
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...