Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ze ztroskotanců a disidentů jsou partneři

Česko

Vjakém okamžiku lze říci, že revoluce zvítězila? To je vždy ošidné a posouditelné až z odstupu. Třeba Velká francouzská revoluce považuje za vítězství okamžik, kdy první venkovský departement začal odvádět daně do centrální pokladny státu – byl to departement Vogézy, a proto je v Paříži dodnes náměstí Vogéz.

Za definitivní vítězství sametové revoluce bývá pokládán okamžik, kdy byly odvolány jednotky Lidových milicí od Prahy a pohotovost armády v okolí metropole. To byl výraznější zlom než odstoupení už dávno směšného Miloše Jakeše z postu generálního tajemníka. Zásadní měrou k tomu přispěla generální stávka chystaná na 27. listopad. Ta ukázala, že karty ve společnosti jsou už definitivně rozdány proti KSČ a jejímu podílu na moci.

Nicméně předpokladem této stávky musela být jakási neformální legalizace těch, kterým se dříve říkalo „ztroskotanci a samozvanci“, pak disidenti a později, snad ještě pár dnů po 17. listopadu, protirežimní opozice. Pokoušet se o formální legalizaci ve chvíli, kdy ještě platil ústavní článek o vedoucí roli KSČ, nemělo valný smysl. Důležitější byla legalizace neformální, prostě nastolení poměrů, kdy stát, jeho struktury i hlásné trouby považují tyto síly už za partnery.

Máme-li takový okamžik dohledat ve zpravodajství, dostaneme se k úterý 21. listopadu, k času 16.04. Přesně v ten okamžik vydala ČTK zprávu, kde se poprvé hovoří o Občanském fóru. Právě tehdy se OF změnilo z jakési party disidentů, herců a zpovykaných studentů v neformálně registrovanou součást politického zápasu a uznávanou sílu.

Potom už mohl komunistický premiér Adamec jednat se zástupci veřejnosti, tedy i s antikomunistou Janem Rumlem coby reprezentantem iniciativního sdružení Občanské fórum. To už zní jinak než disident, ne?

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!