Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Žebříček technických fakult

Česko

Obor technických škol jsme rozdělili do dvou podskupin - na technické školy a fakulty a stavební školy a architekturu.

Vrámci podskupiny technické srovnáváme dvacet tři fakult veřejných vysokých škol a čtyři vysoké školy soukromé. V podskupině stavební a architektury srovnáváme šest fakult veřejných vysokých škol. Váha jednotlivých indexů byla vypočítána pro každou podskupinu zvlášť.

Ve skupině vysokých technických škol neexistuje prakticky žádný nejsilnější diferencující faktor, tedy index, ve kterém by se srovnávané školy nejvíce lišily. Školy se prakticky stejnou měrou liší v indexu č. 1 - zájmu o fakultu, indexu č. 2 - výběrovosti fakulty a indexu č. 3 - konkurenceschopnosti.

Z hlediska námi definovaného zájmu o školu se nejlépe umístily školy, u kterých se každý zájemce o studium (ten, který si podal přihlášku) také dostavil k přijímacím zkouškám. U tří fakult veřejných vysokých škol a tří vysokých škol soukromých se všichni zájemci skutečně ke zkouškám dostavili.

Nejvíce si ze svých studentů vybírá fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně, která přijímá přibližně každého druhého studenta.

Z hlediska třetího indexu si vzájemně konkurují především veřejné vysoké školy. Nejlépe se v rámci veřejných vysokých škol umístila fakulta strojní ČVUT v Praze, na které zahájilo studium 95 procent úspěšných uchazečů. V případě soukromých vysokých škol zahájili studium všichni nebo téměř všichni přijatí uchazeči.

Přejděme ke druhé podskupině. Vysoké školy stavební a architektury se nejvíce liší v indexu č. 2 - ve výběrovosti školy. Fakulty architektury jsou daleko výběrovější než vysoké školy stavební. Největší poměr mezi přijatými a uchazeči vykazuje fakulta umění a architektury TU v Liberci, kde úspěšně přijímacími zkouškami projde pouze pětina zájemců. Více než devět z deseti uchazečů bylo naopak úspěšných na fakultě stavební VŠB - TU v Ostravě.

Mírně se školy liší ještě v indexu č. 1 - zájmu o fakultu a indexu č. 3 - konkurenceschopnosti fakulty. V rámci obou indexů se spíše lépe umístily fakulty architektury před stavebními fakultami.

Shrnutí Ve skupině technických škol najdeme nejlepší fakulty (které patří do první z deseti možných skupin) ve skupině škol veřejných. Celkově nejlépe dopadla Fakulta strojní ČVUT v Praze. V rámci druhé podskupiny škol se výrazně odlišují fakulty architektury, které v rámci všech tří diferenciačních indexů získaly lepší výsledek než fakulty stavební. První místo obsadila fakulta umění a architektury TU v Liberci.

Navzdory rozdílům ve sledovaných indexech není v úspěšnosti absolventů na trhu práce mezi školami prakticky žádný rozdíl, a to ani v jedné z podskupin.

O autorovi| Text připravila agentura SC&C