5. dubna 2009 19:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zelená Jacques neví, co je biomasa

Kateřina Jacques | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kateřina Jacques | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA "Čím si zatopím v kamnech na biomasu," ptal se v pátečním pořadu Uvolněte se, prosím moderátor Jan Kraus Kateřiny Jacques. Od místopředsedkyně Strany zelených by mohl očekávat detailní výklad problematiky a několik konkrétních příkladů. Místo odpovědi se mu ale dostalo pouze mlčení.

Kraus svůj boj nevzdal a znovu se ptal: „Mám kamna na biomasu. Půlku zaplatím, půlku dostanu od Bursíka... Co mám frknout do těch kamen?“

Tentokrát přišla šokující odpověď „Mrkev“. Biomasu používanou k topení tvoří přitom zejména odpad ze zpracování dřeva, sláma, případně některé plodiny speciálně pěstované za tímto účelem, například rychle rostoucí dřeviny.

Podívejte se na video.

Co je biomasa?

Množství rostlinné hmoty, která vyroste na určité ploše za určitou dobu. V současnosti se dostává do oblasti zájmů jako zdroje energie např. pro menší obce. V českých podmínkách přicházejí v úvahu především dřevný odpad, sláma a další, nejen rostlinné, ale i živočišné produkty (kejda...). Často lze využít i kal z čistíren odpadních vod. Pro energetiku lze využít pouze tzv. suchou biomasu, kterou lze spalovat či zplyňovat.

zdroj: priroda.cz

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!