Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Zelená úsporám: pokračovat, či zastavit?

Česko

V poslední době se v médiích téměř denně objevují články, které se věnují aktuální situaci v programu Zelená úsporám. Ať již jsou to hodnocení pozitivní, či negativní (ta převládají), přináší to s sebou jednu velkou výhodu – a to obecnou diskuzi o smyslu renovace našich bytů a domů. A to v době, kdy více než dvě třetiny všech budov v ČR nevyhovují současným standardům, které jsou navíc, jak ukazují mnohé studie, již zastaralé a nutně potřebují aktualizaci. Většina z nás tak zcela zbytečně platí nemalé částky za energie.

Právě program Zelená úsporám měl být jeden z programů, který výrazně podpoří současnou neradostnou situaci. Kvalitně zateplené budovy šetří lidem desítky procent nákladů na energie, a to dlouhodobě, často více než 30 nebo dokonce 40 let. Nemalý je i ekologický přínos, čísla hovoří až o jednom milionu úspory CO2 ročně. Zateplení navíc pomáhá zejména nízkopříjmovým domácnostem, které jsou na cenách energie nejvíce závislé. Mnoho z nás si při čtení článků z poslední doby pokládá otázku, zda by měl podobný program pokračovat. I přes současnou situaci v programu Zelená úsporám určitě ano. Tedy pokud ministr dodrží slib a opravdu dojde k vyplacení slíbené částky 19 miliard korun všem žadatelům. Tato částka totiž výrazně pomůže nejen domácnostem k úsporám energií, jejichž ceny za posledních 10 let vytrvale rostou, ale také českému stavebnímu průmyslu a tím zprostředkovaně celé domácí ekonomice. V České republice je například vyráběna drtivá většina izolace, která je použita na českých budovách. Také firmy, které zateplovací systémy montují, jsou místní. Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny, tam je zateplit a opět vrátit. Peníze, které se vloží například do zateplování, se v české ekonomice ještě několikrát obrátí.

A kde najít prostředky na další pokračování po roce 2012? Lze použít část výnosů z aukcí emisních povolenek, které stát prodá mezi lety 2013 a 2020, a to na pokračování programů podporujících komplexní rekonstrukce a výstavbu nových budov v nízkoenergetickém standardu. Systém podpory navíc nemusí být nutně založen jen na dotacích. Další možností jsou zvýhodněné úvěry po vzoru Německa či Francie nebo daňové úlevy po vzoru Belgie. Program Zelená úsporám je přes všechny výhrady k jeho administraci a problémům přínosný pro jednotlivce i pro stát. Správným krokem ze strany vlády by tedy mělo být vyřešení stávajících problémů a pokračování programu, který pomůže desítkám tisíc českých domácností.

Domy je nutné rekonstruovat tam, kde stojí. Nelze je transportovat do Číny.

O autorovi| LIBOR URBÁŠEK, předseda Asociace výrobců izolace

Autor: