Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelené povede Özdemir

Česko

Šéf německých Zelených je potomkem gastarbeiterů. Je srovnáván s Barackem Obamou

BERLÍN/PRAHA V roce 1994 se stal prvním politikem tureckého původu, který byl zvolen do německého parlamentu. A to jen dva roky poté, co přijal německé občanství. O uplynulém víkendu zlomil Cem Özdemir další rekord. Jako první představitel etnické menšiny se dostal do čela jedné z hlavních německých politických stran. Spolu s Claudií Rothovou teď povede stranu Zelených.

Pro 42letého potomka tureckých gastarbeiterů se na stranickém sjezdu v Erfurtu vyslovilo téměř 80 procent delegátů. Özdemir si je získal projevem, kterým otevřeně kritizoval dosavadní styl strany. Zelení podle svého nového šéfa dosud neuměli voličům vysvětlit své ideje. Příliš se zabývali sami sebou a málo svým politickým protivníkem. Už příští rok se přitom budou konat volby do Spolkového sněmu.

„Přeji si, abychom se dostali k moci, protože to umíme lépe,“ prohlásil v Erfurtu nový předseda strany, která je od roku 2005 v opozici. Zelení chtějí voliče oslovit především tématy, jako jsou ochrana klimatu, spravedlnost a svoboda. Proti hrozící ekonomické recesi také navrhují novou sociálně-ekonomickou koncepci.

„Yes we Cem“ Pro svůj původ a úspěch, kterého dosáhl v relativně mladém věku, bývá Özdemir přirovnáván k nově zvolenému americkému prezidentu Baracku Obamovi. Mnozí delegáti víkendového sjezdu měli na klopách připevněné odznáčky s nápisem „Yes we Cem“, které parafrázovaly Obamovo „Yes, we can“. Sám Özdemir ale podobná srovnání odmítá: „Stačí mi, že jsem Özdemir Zelených. Na Obamovi je úžasná skutečnost, že je černý stejně, jako je bílý... Právě toto spojení je pro mě důležité. Já jsem Němec tureckého původu,“ uvedl v rozhovoru pro Bild am Sonntag. V Německu žije zhruba dva a půl milionů Turků, kteří tak tvoří největší etnickou menšinu.

V souvislosti s Özdemirovým zvolením do čela Zelených ale komentátoři hovoří spíše o politickém comebacku. V roce 2002 se totiž zdálo, že Özdemirova kariéra skončila. Úspěšnému poslanci tehdy zlomily vaz zdánlivé maličkosti: vyšlo najevo, že jeho rodina využívala jím služebně nalétané bonusové míle. Nevoli budila také půjčka, již si Özdemir vzal od Moritze Hunzingera, konzultanta v oblasti PR pochybné pověsti. Poslanec proto na svůj mandát rezignoval. Podle pozorovatelů mu tehdy moc příliš stoupla do hlavy.

Nyní na scénu vstoupil serióznější a vážnější Cem Özdemir. Jeho Zelení by ale nyní skončili ve volbách s 9 procenty až pátí.

Cem Özdemir Narodil se v roce 1965 v Bádensku-Württembersku v rodině tureckých přistěhovalců. V roce 1994 byl zvolen do parlamentu za stranu Zelených. O osm let později však musel odstoupit, když vyšlo najevo, že jeho rodina využívala jím služebně nalétané bonusové míle. Pochybnosti budila také půjčka od PR konzultanta.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!