Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelení chtějí od Fischera vysvětlit odvolání náměstka Korbela

Česko

  14:53
PRAHA - Předseda zelených Ondřej Liška považuje za nekorektní odvolání náměstka ministryně spravedlnosti Františka Korbela, bude proto požadovat vysvětlení od premiéra Jana Fischera. Odvolává se na smlouvu, na jejímž základě byl úřednický kabinet ustaven a která říká, že obsazení míst náměstků bude vláda konzultovat se stranami, jež je nominovaly. Liška to dnes řekl ČTK.

Šéf zelených Ondřej Liška foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Korbel přišel na ministerstvo počátkem roku 2007, do funkce náměstka ho nominovali zelení. Důvody Korbelova odvolání považuje Liška za málo pádné. "Jasné jsou dvě věci. Byl odvolán, aniž to někdo se Stranou zelených jakkoli konzultoval, za druhé důvody jsou slabé a směšné," řekl Liška.

Korbel odmítl postup ministryně Daniely Kovářové komentovat v pátek i dnes. "Zatím to nechci komentovat, jsem dál podřízeným ministryně v legislativní radě," řekl. Fischerův mluvčí Roman Prorok řekl, že o záležitosti neví a premiér má volný víkend.

Kovářová svůj krok odůvodnila systematickými změnami a úsporami na ministerstvu. "Důvodem je systemizace, úspory a zefektivnění systému řízení ministerstva. Řízením sekce legislativní byl pověřen první náměstek ministryně (Marek Görges). Po vzájemné dohodě bude i nadále Mgr. Korbel ředitelem sekce předsedkyně Legislativní rady vlády," sdělila v pátek serveru Novinky.cz Kovářová.

Nová ministryně po svém nástupu do funkce na začátku května v rozhovoru pro deník Právo uvedla, že chce pokračovat v legislativních změnách, které započal její předchůdce - Jiří Pospíšil (ODS). Řekla tehdy také, že neplánuje na ministerstvu žádné zásadní změny a že hodlá dosavadní náměstky ponechat v jejich funkcích. Pospíšil už dříve řekl, že by na ministerstvu podle něho měli zůstat především náměstci Korbel a Pavel Staněk, kteří se podíleli na klíčových projektech resortu.

Na vlastní žádost ale z úřadu odešel náměstek pro sekci justice Vladimír Král. Místo něj si Kovářová přivedla právě plzeňského advokáta Görgese.

"Vybrala jsem si ho kvůli jeho vysoké odbornosti a pracovnímu nasazení," zdůvodnila Kovářová svou volbu. Nevyloučila tehdy ani další personální změny.

Podle neoficiálních zdrojů by za Korbelovým odvoláním mohl stát jeho postoj k situaci na státních zastupitelstvech a k takzvané justiční mafii. Dnešní Právo napsalo, že skutečným důvodem Korbelova odvolání může být jeho údajné angažování ve sporu o uvažovaném rušení brněnské a ostravské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat