4. dubna 2009 15:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zelení jednají o své budoucnosti

Předseda Martin Bursík (vpravo) na jednání Republikové rady Strany zelených, která projednávala 4. dubna v Praze současnou politickou situaci programu strany pro volby do Evropského parlamentu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Martin Bursík (vpravo) na jednání Republikové rady Strany zelených, která projednávala 4. dubna v Praze současnou politickou situaci programu strany pro volby do Evropského parlamentu. | foto: ČTK

PRAHA Mimořádná valná hromada Demokratické výzvy Strany zelených dnes rozhoduje například o tom, zda se na její činnosti budou moci podílet i ti lidé, kteří nejsou členy strany. Otevření frakce nestraníkům považuje její předsedkyně a bývalá ministryně školství Dana Kuchtová za nejvýznamnější strategickou záležitost do budoucna.

Umožní to podle ní otevřít prostor například takovým lidem, kteří chtějí výzvu podpořit, ale nechtějí podporovat oficiální vedení zelených, řekla ČTK. Zhruba tři desítky přítomných příznivců frakce mají dnes také doplnit vedení a změnit stanovy.
Dana Kuchtová na mimořádné valné hromadě Demokratické výzvy Strany zelených.
Výzva dnes podpořila dvě poslankyně a bývalé členky zelených Věru Jakubkovou a Olgu Zubovou v souvislosti s tím, že hlasovaly pro vyslovení nedůvěry vládě Mirka Topolánka. Také ocenila jejich odmítavý postoj, který zaujaly ve sněmovně vůči smlouvám o americkém radaru v Brdech. Vláda nakonec tyto smlouvy vzala zpět a stáhla je z projednávání. Jakubkovou by měli dnes přítomní volit do výkonného výboru frakce.

Kuchtovou i dalšího předsedu frakce Martina Čáslavku nedávno SZ ze svých řad vyloučila. Stejně naložila i s poslankyněmi Zubovou a Jakubkovou. Část rebelů chce nadále prostřednictvím Demokratické výzvy ovlivňovat chod strany, jiní založili novou stranu nazvanou Demokratická strana zelených.Hlasování na mimořádné valné hromadě Demokratické výzvy Strany zelených, která se konala 4. dubna v Obecním domě v Praze.

Členové výzvy vytýkají současnému předsedovi SZ Martinu Bursíkovi například to, že nedodržuje volební a politický program SZ. "Strana zelených byla unesena jako letadlo teroristy. Proto je důležité říci: my vám tu stranu nedáme!" prohlásil jeden z řečníků. Ostatní ho za jeho slova odměnili potleskem.

V Praze dnes také paralelně zasedá republiková rada zelených. Ta projednává současnou politickou situaci a program pro volby do Evropského parlamentu.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.