Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelení: ODS možná zákon neporušila, ale zneužila ho

Česko

Účelové rozdělení Prahy na sedm volebních obvodů jde podle šéfa Strany zelených Ondřeje Lišky proti duchu ústavy.

* LN Městský soud zamítl vaši stížnost na volby v Praze. Jste z toho zklamaný?

Já jsem to mírně očekával s tím, že městský soud nebude přihlížet k širšímu kontextu tak, jak bych to očekával u Ústavního soudu. Od začátku jsme proto říkali, že u Ústavního soudu máme mnohem větší šanci na zneplatnění voleb, protože naše argumentace je založená na protiústavnosti kroku, kterého se dopustila ODS. Takže podle stanoviska městského soudu doplníme naši stížnost a v řádu maximálně několika dnů ji předáme k Ústavnímu soudu.

* LN Co říkáte na zdůvodnění městského soudu, podle kterého nedošlo rozdělením metropole na více volebních obvodů k porušení zákona?

Jsem jiného názoru, a proto se odvoláme. I ze stanoviska městského soudu totiž vyplývá, že pouze nedošlo k tak výraznému poškození voličů. Spor je tedy o to, zda to poškození voličů bylo skutečně tak výrazné, jak říkáme, a mělo vliv na výsledky voleb, nebo bylo v nějakém limitu, který soud považuje za zákonný. Já si myslím, že zákonný není, že je dokonce neústavní. Nerovnost mezi váhou hlasů v různých volebních obvodech byla podle mě tak výrazná, že není možné se se stanoviskem městského soudu spokojit.

* LN V roce 2007 nicméně Ústavní soud zamítl podobnou stížnost na rozdělení Olomouce. Proč tedy myslíte, že vám vyhoví? Máte lepší argumenty?

Zapojíme do toho politology i nejlepší právníky u nás a uvidíme, jaký výsledek to bude mít. Každopádně všem musí být dnes zřejmé, že kdyby se ODS nedopustila tohohle podvodu na voličích, nyní by nemohla sestavovat velkou koalici s ČSSD, protože by jí na to scházely mandáty. Do této souvislosti to dávám záměrně, protože tady jde o zápas o povahu demokracie. Je to věcné omezení politické soutěže a využijeme veškeré zákonné prostředky, aby se ukázalo, že není možné svévolně nakládat se zákony, i když něco takového umožňují. Je proti duchu ústavy, aby se tak činilo svévolně a účelově.

* LN Co očekáváte od Ústavního soudu. Že volby zneplatní?

Myslím, že to možné je a že by to bylo správné. Za úspěch bych ale považoval i to, kdyby soud doporučil změnit systém voleb v Praze, protože jde o principiální věc.

Autor:

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus
Otestujte flexibilní sušák na prádlo, na který hravě pověsíte povlečení i ubrus

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy, na kterém snadno usušíte ložní prádlo i oblečení...