Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zelení přiostřili, na Klause brousí sekyru

Zprávy z EU

  13:23
PRAHA - Zelení si brousí sekyru na prezidenta Klause. Tedy na kohouta Václava, který českého prezidenta symbolizuje ve třetím "nadstavbovém" předvolebním spotu strany vedené Martinem Bursíkem.

"Teď už přestává legrace, teď už poškozuješ nejen Českou republiku, ale celou Evropu. Celá Evropa teď čeká, co uděláš, a ty ignoruješ vůli nejen Poslanecké sněmovny, Senátu, ale i většiny lidí," říká Bursík v klipu a naráží na Klausův postoj k Lisabonské smlouvě, k níž zatím nepřipojil svůj podpis. "Tak podepiš a přestaň škodit České republice a Evropě," dodává Bursík.

Předseda zelených leží na zemi na ekofarmě a domlouvá kohoutovi Václavovi před maketou Pražského hradu. V záběru ještě sedí lídr kandidátky do europarlamentu Jan Dusík, dvojka kandidátky Kateřina Jacques a poslanec Přemysl Rabas, který významně brousí sekyru.

Rabas poté ostrý nástroj Bursíkovi podává. Ten ale odmítne. "On je úplně tuhej, vůbec nevnímá, co mu veřejnost sděluje," tvrdí o kohoutovi.

Bursík: Byla to spíš recese. Jakl: Zítra budou stínat
Klip je k vidění na YouTube. Dva oficiální spoty SZ vysílá Česká televize. "Vzniklo to improvizovaně na konci oficiálního natáčení. Byla to spíš recese. Nicméně za tím obsahem si kompletně stojím," řekl Bursík aktualne.cz. "Měl jsem pocit, že s tím kohoutem je jednodušší řeč než s Václavem Klausem."

Podle Klausova tajemníka Ladislava Jakla jde o podněcování k násilí. "Představme si místo Bursíka nějakého kraválistu z jiné malé okrajové politické strany. A představme si, že tu sekyru si brousí na představitele jiného politického či náboženského či etnického zařazení. Pak nám lépe dojde, že u Bursíka máme co do činění s naplněním všech znaků podněcování k násilí a k hanobení skupiny obyvatel kvůli přesvědčení," napsal iDnes.cz Jakl. "U Bursíka a jeho šiků je šíření nenávisti a pohrávání si s násilím normální, jsme na to zvyklí. Včera vylučovali, zítra asi budou stínat," myslí si Jakl. 

Autor: