Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zelení škrtli peníze neposlušným kandidátům

Česko

PRAHA Zelení budou rozdávat peníze svým senátorským kandidátům podle toho, jak smýšlejí.

Ten, který myslí více „zeleně“, dostane na volební kampaň větší částku než jeho kolega, který je například pro jadernou energetiku. Republiková rada Strany zelených vybrala o víkendu 19 kandidátů do podzimních senátních voleb.

Včera se však ukázalo, že některé osobnosti si myslí něco jiného než vedení strany. Například bývalý disident a poslanec, evangelický duchovní Svatopluk Karásek je pro umístění amerického radaru v Česku. To se ale nelíbí republikové radě, která se postavila proti předsedovi strany. Martin Bursík chtěl totiž více peněz dávat známým osobnostem s větší šancí na úspěch ve volbách.

Rada ovšem rozhodla, že „rebelové“ dostanou pouze polovinu. Místo dvou set jen sto tisíc korun.

„O tom rozhodnutí nic nevím, ale je mně to jedno. Holt budu muset vyjít s menší finanční částkou, to se nedá nic dělat. Nejsem jediný, koho zkrátili,“ řekl LN Karásek.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

S polovičním rozpočtem na boj v senátních volbách musí kvůli svému názoru počítat bývalá předsedkyně Akademie věd Helena Illnerová.

Spolu s Karáskem a Illnerovou se může na poloviční částku připravit i dalších šest „neposlušných“ kandidátů Strany zelených.

Naopak se stranickou podporou dvě stě tisíc korun na kampaň může počítat propagátor práv homosexuálů a lesbiček Jiří Hromada, který bude kandidovat v Praze 1 proti současnému senátorovi Martinu Mejstříkovi.

Na „plnou“ částku se může těšit také bývalá zástupkyně ombudsmana Alena Šabatová, kandidující ve Vyškově.

Autor:

Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?
Bylinky a koření v kuchyni: Jak s vařením pomůže Podravka NATUR?

Podravka NATUR využívá pouze čerstvé a kvalitní suroviny, bez umělých přísad, konzervantů nebo barviv. Vyzkoušely jsme kombinaci zeleniny, koření a...