Původně byli kandidáti na předsedy tři, nicméně dopoledne se kandidatury vzdal dosavadní místopředseda strany Tomáš Mígl. Bude se nakonec ucházet pouze o účast v předsednictví strany. Celkem hlasovalo 130 přítomných členů strany a delegátů, Gabriela Svárovská získala 121 hlasů a Matěj Pomahač 97, jeden člověk volební lístek neodevzdal.
Vedle personálních rozhodnutí čeká Zelené také rozvaha před sněmovními volbami, které se odehrají příští rok. Volební preference strany se nyní pohybují kolem dvou procent, což by Zeleným při samostatné cestě do voleb k vstupu do dolní parlamentní komory nestačilo.
Svárovská označila nalezení funkčního a smysluplného spojenectví pro parlamentní volby za klíčovou výzvu. „Musí být takové, které dá prostor zeleným prioritám, politikům a političkám a které nás lidsky a finančně nevyčerpá,“ uvedla. Strana podle ní potřebuje rozvíjet spolupráci s širším environmentálním a sociálním hnutím a občanskou společností. Kvůli sbližování SOCDEM s koalicí Stačilo! je spíš pro rozvinutí spolupráce s Piráty, uvedla.
Pomahač řekl, že Zelení musí být ve volbách v roce 2025 připravení na samostatnou kandidaturu. „Za stávající politické situace a reálného rizika, že ze Sněmovny poprvé po sametové revoluci vypadne liberální politická síla, je však naší primární strategií spolupráce,“ dodal. Výsledkem hledání partnerů má být blok, který bude představovat alternativu vůči populistům i vládě.
Svárovská působila v Českém rozhlase a České televizi či v kanceláři prezidenta Václava Havla. Na ministerstvu zahraničí se podílela na prvním českém předsednictví v EU, v roce 2014 pak byla u založení nadačního fondu Prague Civil Society Centre, jehož grantový program vedla po sedm let. V posledním volebním období byla poradkyní bývalého senátora Marka Hilšera.
Pomahač je členem Zelených od roku 2018, kdy také poprvé kandidoval do zastupitelstva v Praze 16 v uskupení Společně pro Radotín. Nyní je předsedou opozičního zastupitelského klubu. Pracoval 15 let jako konzultant v řízení podniků se zaměřením na lidské zdroje, posledních pět let se věnuje modernizaci zemědělství.
V zářijových krajských volbách Zelení obhájili jeden mandát ze sedmi, které dosud v krajských zastupitelstvech v Česku měli. Podobně jako při předchozích krajských volbách v roce 2020 kandidovali pouze v koalicích s jinými stranami nebo na kandidátkách jiných uskupení. Předsedkyně Zelených Magdalena Davis výsledky po jejich vyhlášení označila za velký neúspěch a oznámila rezignaci celého vedení. Po červnových evropských volbách odstoupil její tehdejší spolupředseda Michal Berg, krok zdůvodnil neúspěchem ve volbách, ve kterých Zelení získali 1,55 procenta hlasů.
Vedle pokračování všestranné pomoci Ukrajině v boji proti ruské agresi a odmítnutí xenofobní politiky chtějí Zelení po potenciálních partnerech, aby byli pro snižování vlivu oligarchů na politiku. Musí také usilovat o posílení role České republiky v Evropské unii a mít vůli pracovat na odstraňování příčin i důsledků změny klimatu.