Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Fischerová: Zelení chtěli jen moje jméno a hlasy z prezidentské volby

Táňa Fischerová v prezidentské debatě foto: MAFRA - Jiří Salik Sláma

Původní zpráva
PRAHA - Neúspěšná prezidentská kandidátka Táňa Fischerová nakonec za Stranu zelených, která ji podpořila během přímé prezidentské volby, kandidovat nebude. "Řekla bych, že zelení o nás více méně nestáli," hodnotí jednání Zelených a hnutí Změna Fischerová.
  7:30

Strana zelených podpořila v prezidentské kampani Táňu Fischerovou, která pro změnu měla obsadit druhé místo středočeské kandidátce do říjnových předčasných voleb. Jenže jednání Liškových zelených s hnutím Změna nakonec zkrachovalo.

ČTĚTE TAKÉ:

"Na tu spolupráci jsem spoléhala, protože jsme už spolu něco prošli. Ale ukázalo se, že když jde o parlamentní volby, tak to jde přece jen jinak. Je tam větší tlak na místa, na úspěch, postoje a je menší prostor pro domluvu," svěřila se serveru Lidovky.cz Fischerová.

"Řekla bych, že zelení o nás více méně nestáli. Mám za sebou hlasy z prezidentské kampaně, proto jsem byla vítaná, ale ne na prvním, spíš druhém nebo třetím a o ostatní nestáli. Chtěli jenom mé jméno a to není přijatelné," hodnotí jednání Fischerová.

Šlo o peníze, tvrdí Korytář z hnutí Změna

Zelení to ovšem vidí jinak. "Změna (hnutí Změna, pozn. red.) Jana Korytáře úplně podcenila časové hledisko. Přicházela stále s novými a novými požadavky, a to až do poslední chvíle těsně před schválením našimi orgány," komentoval jeden ze zásadních problémů jednání předseda Strany zelených Ondřej Liška.

Korytář přiznává, že některé věci nechávalo hnutí Změna na poslední chvíli. "Je to dáno tím, že to jsou mimořádné volby a mimořádná situace. Když jsme jednali v pátek, čekali jsme v kanceláři Zelených přes 4 hodiny," argumentuje Korytář.

Primátor Liberce Jan Korytář

Bývalý primátor Liberce a leader kandidátky hnutí Změna Jan Korytář

Nedostatek času však jako největší problém nevidí. "Ondřej Liška k tomuto projektu nepřistupoval jako k partnerské spolupráci, ale spíš jako k tomu, že je tady nějaké regionální hnutí. To mělo zeleným pomoct a nám se ho nepovedlo přesvědčit, že by mohla spolupráce fungovat jinak."

Dalším problémem pak byly podle Korytáře finance. "Zelení nakonec otočili kormidlem a řekli, že si všechny peníze vezmou oni, aby jim nevyrostla konkurence a to byla poslední kapka. To ta jednání ukončilo," tvrdí Korytář.

Liška však oponuje, že právě zelení nabídli peníze Korytářovu hnutí. "Veškeré finanční náklady bychom pokryli my a nabídli jsme jim ještě prostředky za případně získané mandáty. Tahle věc byla z naší strany velmi velkorysá," ohradil se předseda Zelených.

Autor:

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...